Osiągnij sukces dzięki monitorowaniu nawyków

Zapewne wielokrotnie mogliście przeczytać na Szczypcie Luksusu wywiady z kobietami sukcesu. Choć dla każdego słowo „sukces” ma inną definicję, to wiele osób łączą te same cechy i nawyki. To właśnie na nawykach, ich wyrabianiu i notowaniu chciałbym się dziś skupić.

Co wspólnego łączy ludzi sukcesu? Takich rzeczy jest naprawdę sporo, sukces to nie tylko sposób myślenia ale i praktyka polegająca na wdrażaniu wartościowych nawyków, które wyrabia się przez lata. Kobiety sukcesu, dochodzą dalej niż inni, ponieważ mają bardzo dobrze utrwalone nawyki, których cykliczne praktykowanie oraz doskonalenie wyróżnia je, na tle reszty społeczeństwa.

Każda z nas definiuje sukces inaczej. Mamy różne cele i wybieramy odmienne drogi do ich osiągnięcia. Dla jednych, sukcesem będzie utrata zbędnych kilogramów, dla innych spełnianie się w roli rodzica a dla jeszcze innej osoby to skuteczne rozwijanie firmy. W tym artykule chciałabym skupić się na tych zachowaniach, nawykach, które pomogą Ci osiągnąć wymarzony cel, a które cechują właśnie ludzi sukcesu.

Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie istnienia dobrego nawyku, a kolejnym systematyczna praca nad nim. Praktyka jest zawsze lepsza od suchej teorii. Wiele cech i umiejętności jesteśmy w stanie w sobie rozwinąć jeśli będziemy je ćwiczyć każdego dnia, aż wejdą nam w przysłowiową krew. Ludzie sukcesu biorą odpowiedzialność za swoje życie. Nie narzekają, ani nie obwiniają innych za swoje problemy. Skrupulatnie analizują swoje działania, wyciągają z nich wnioski i dążą do ciągłego samodoskonalenia.

Biorą odpowiedzialność za wszystko co jest dobre, a także złe w ich życiu. Wiedzą, że nawet jeśli nie zawsze mogą kontrolować biegu wydarzeń, zawsze mają wpływ, na swój sposób reakcji na nie. Mogą wybrać odpowiedź, która będzie pozytywna i produktywna, zamiast negatywna. Z tego też powodu ludzie sukcesu zawsze optymistycznie patrzą na przyszłość, która jest przed nimi. W każdej, nawet w trudnej sytuacji, starają się znaleźć coś pozytywnego.

Ludzie sukcesu planują! Zawsze znają i mają jasno określone swoje priorytety. W pierwszej kolejności wykonują najważniejsze zadania. Mają świadomość tego, że czas jest najbardziej cennym i nieodnawialnym zasobem, dlatego nie mogą sobie pozwolić na jego trwonienie i rozmienianie na drobne, angażując się w mało istotne zajęcia. PLA-NU-JĄ swoje zadania!

Wiedzą, że liczą się wymierne efekty i jakość ich pracy, a nie praca sama w sobie. Skupiają się na właściwych istotnych zadaniach, które przybliżają ich do osiągnięcia obranych przez siebie celów. Bardzo często zapisują swoje cele. Mniej czasu poświęcają na mniejsze i mniej znaczące zadania.  Ludzie sukcesu korzystają, w możliwie optymalny sposób, z pierwszych godzin dnia tuż po przebudzeniu. Mają bardzo dobrze zaplanowane i efektywne poranki, a priorytety dokładnie zanotowane na swojej liście dnia codziennego. Stanowią one klucz do ich super produktywnych dni. Wybierają czynności, które ich pobudzają i inspirują a później staranie je realizują.

Dodatkowo, ludzie sukcesu dbają o balans między ciałem, umysłem i duchem. Ćwiczą, medytują, piszą dziennik, czytają, nawadniają i odżywiają swój organizm. Wszystko po to, aby mieć siłę i energię do sprostania nadchodzącym danego dnia wyzwaniom.

Jak zapewne wiele z Was wie,  regularne ćwiczenia i zdrowa dieta mogą prowadzić do większej produktywności, szczęścia, motywacji. Warto pamiętać, że  wysiłek fizyczny, wyzwala endorfiny, które zmniejszają odczuwanie bólu i redukują poziom stresu. Ludzie sukcesu też o tym wiedzą, dlatego właśnie dbają o swoje ciała. Doskonale zdają sobie sprawę z tego,  że dbanie o zdrowie wpływa na wszystkie inne obszary ich życia. Połączenie ćwiczeń i aktywności fizycznej dla ludzi sukcesu jest bardzo ważna, zwracają też uwagę na to co jedzą, aby optymalnie odżywiać i wzmacniać swój organizm.

Kolejnym nawykiem jest uczenie się nowych rzeczy, np. przez czytanie książek. Ale nie byle jakich. Ludzi sukcesu selektywnie podchodzą do wyboru lektury. Zazwyczaj wybierają książki, z których mogą się czegoś nowego dowiedzieć, literaturę faktu, biografię, poradniki zamiast popularnej fikcji. 

Następnym kluczowym nawykiem i cechą ludzi sukcesu jest dyscyplina i samokontrola. Ludzie sukcesu wiedzą jak zachować koncentrację i nie rozpraszać się na nieistotne sprawy. Nie ogarnia ich strach przed ominięciem czegoś ważnego, czegoś niesamowitego. Nie boją się mówić „Nie” na rożnego rodzaju propozycje. Ich priorytety są jasne i nie spuszczają wzroku ze swojego celu.

Osoby odnoszące największe sukcesy są również wyjątkowo konsekwentne i wykazują niesłychaną wytrwałość w dążeniu do czegoś na czym im zależy.

Krok po kroku, dochodzą do zamierzonego celu.

Paulina Marwińska-Bugajny 

Paulina Marwińska-Bugajny –  właścicielka i założycielka agencji kreatywnej MAARWIN – PR & Marketing. Od prawie dziesięciu lat ściśle związana z PR-em, marketingiem, reklamą oraz sprzedażą. Dziennikarka i pasjonatka podróży. Uczestniczka wielu szkoleń marketingowych, sprzedażowych, brandingowych i networkingowych. W roku 2019 znalazła się wśród TOP 100 Kobiet Biznesu wg. Pulsu Biznesu, zajęła również III miejsce w plebiscycie „Osobowość Roku 2019” wg. Dziennika Bałtyckiego, była jedną z dziesięciu kobiet, które znalazły się w cyklu „Kobieta z pasją” na łamach ogólnopolskiego miesięcznika Imperium Kobiet.

0

Udostępnij:

Polecane artykuły

Send Us A Message