Zdrowa dieta z niskim indeksem glikemicznym

Już ponad 3 miliony Polaków cierpi na cukrzycę lub choroby inslulinozależne, a jak prognozuje WHO – do 2030 roku cukrzyca będzie siódmą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Dla chorych zmiana trybu życia, w tym zmiana diety  jest koniecznością. Jak wygląda dieta z niskim indeksem glikemicznym, która jest rekomendowana  dla osób zmagających się z chorobami insulinozależnymi? Opowiada Zuzanna Wieła, dietetyk kliniczny Be Diet Catering.

Czy diety wykluczające są zdrowe?

Coraz więcej osób decyduje się na diety wykluczające, m.in. dietę bezglutenową i bezlaktozową, a także dietę z niskim indeksem glikemicznym. Wynika to przede wszystkim z zaleceń lekarskich. Ministerstwo Zdrowia informuje, że już w 2018 roku liczba Polaków chorych na cukrzycę sięgnęła prawie 3 milionów, a w latach 2013-2018 zachorowalność na tę chorobę wzrosła o ponad 13%. Często Polacy decydują się na diety wykluczeniowe także ze względu na aktualnie panującą modę. Warto jednak pamiętać, że – niezależnie od rodzaju diety – jadłospis musi być zbilansowany i zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie należy także rezygnować z poszczególnych grup produktów bez wskazań medycznych.

Podjęcie decyzji o wykluczeniu ze względu na złe samopoczucie, bez dokładnej obserwacji organizmu, może w efekcie oddalić nas od rozwiązania prawdziwego problemu. Objawy, które często przypisuje się celiakii czy nieceliakalnej nietolerancji glutenu (NNG) mogą również być wywołane Zespołem Jelita Nadwrażliwego (IBS), przerostem bakterii w jelicie cienkim czy licznymi nietolerancjami pokarmowymi (np. laktozy). Pierwszym krokiem powinna być zawsze obserwacja, następnie wizyta u gastrologa, a dopiero na końcu eliminacja poszczególnych produktów. – zaznacza Zuzanna Wieła, dietetyk kliniczny Be Diet Catering.

Dieta o niskim indeksie glikemicznym nie zawsze jest zdrowa – dieta o niskim IG, tak jak każda inna, powinna być prawidłowo zbilansowana pod kątem składników odżywczych. Kierowanie się jedynie tabelą niskiego i wysokiego indeksu glikemicznego, nie jest gwarancją spożywania tylko zdrowych produktów. Dla przykładu, wiele produktów obfitujących w tłuszcz, a zawierających mało cukrów prostych, również będą miały niski lub średni wskaźnik glikemiczny.

Czym jest indeks glikemiczny i dla kogo jest przeznaczona dieta o niskim IG?

Indeks glikemiczny to parametr umożliwiający klasyfikację produktów spożywczych pod względem ich wpływu na poposiłkowe stężenie glukozy we krwi. Co to oznacza w praktyce? Im wyższy jest indeks glikemiczny danego produktu, tym bardziej podnosi on poziom glukozy we krwi. Odpowiednio, im niższa wartość indeksu, tym mniejszy będzie wzrost glukozy po spożytym posiłku. Stabilny poziom glukozy we krwi przekłada się m.in. na brak spadków energii w ciągu dnia oraz zapobiega nagłym napadom głodu, a co za tym idzie: wpływa na lepsze samopoczucie i wyższą produktywność.

Do produktów o niskim indeksie glikemicznym (poniżej 55) zaliczamy m.in. nabiał, mięso, ryby, warzywa strączkowe i większość świeżych owoców z wyjątkiem arbuza i melona. Mówiąc o owocach warto zwrócić uwagę na to, że im bardziej są one dojrzałe, tym wyższy jest ich indeks glikemiczny. Z kolei wysoki wskaźnik glikemiczny posiadają m.in. białe pieczywo, piwo, dynia, marchew gotowana  czy ziemniaki pieczone. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet sposób obróbki danego produktu wpływa na zmianę jego indeksu.

Dieta z niskim wskaźnikiem glikemicznym jest przeznaczona przede wszystkim dla osób borykających się z insulinoopornością lub cukrzycą. Będzie także dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą uregulować poziom glukozy we krwi i tych, którzy chcą poprawić swój profil lipidowy, obniżyć poziom cholesterolu lub ciśnienia krwi.

Jak skomponować odpowiednią dietę z niskim indeksem glikemicznym i wykluczeniem określonych grup produktów?

– Samodzielne skomponowanie klasycznej, zbilansowanej diety jest bardzo trudne, a zaplanowanie diety wykluczającej bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem klinicznym jest wręcz niemożliwe. Wykluczając pewne produkty, musimy zastąpić je innymi składnikami, które są dla naszego organizmu niezbędne. Stworzenie takiej diety wymaga dużo wiedzy specjalistycznej, dlatego też przejście na dietę wykluczającą należy przeprowadzać pod opieką dietetyka klinicznego. – podkreśla Zuzanna Wieła z Be Diet Catering.

Tworząc naszą nową dietę z niskim indeksem, obniżoną zawartością glutenu i bez laktozy braliśmy pod uwagę wszystkie elementy, które wpływają na to, aby dieta była pełnowartościowa nie tylko w skali jednego dnia, ale wielu tygodni.

Jednym z rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo przy stosowaniu diety eliminacyjnej jest korzystanie z cateringu dietetycznego. Przy wyborze firmy oferującej diety pudełkowe warto jednak zwrócić uwagę na to, aby diety tworzone były przez dietetyków klinicznych i uwzględniały wszystkie indywidualne potrzeby klientów z wykluczeniami żywieniowymi.

Niezależnie od tego, czy chcemy gotować w domu, czy zamawiać dietę z dostawą pamiętajmy jednak o tym, że tylko zbilansowana i dobrze skomponowana dieta może wesprzeć nasze zdrowie i przyczynić się
do polepszenia samopoczucia. Dokonujmy świadomych wyborów, kierując się nie tylko własną intuicją i trendami żywieniowymi, ale także profesjonalną wiedzą dietetyka.

Ekspert: Zuzanna Wieła, dietetyk kliniczny Be Diet Catering     

Dietetyk kliniczny w Be Diet Catering, zdrowym cateringu Ewy Chodakowskiej. Ukończyła studia licencjackie na kierunku Dietetyka na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a także liczne kursy z zakresu chorób przewodu pokarmowego. Specjalizuje się w dietach dedykowanych dla osób z chorobami żołądka i jelit, dietach wegetariańskich i wegańskich a także psychodietetyce. Jest pasjonatką zdrowego stylu życia, jogi i wypoczynku na łonie natury. Z entuzjazmem przeprowadza konsultacje dietetyczne, warsztaty kulinarne połączone z edukacją żywieniową, a także uczy klientów zdrowych nawyków poprzez holistyczne podejście do organizmu.

0

Udostępnij:

Polecane artykuły

Send Us A Message