– Jestem przykładem tego, że można osiągnąć sukces, realizując swoje pasje. Zawsze świetnie sprawdzałam się w pomaganiu innym. Praca charytatywna nie jest moim pomysłem na biznes. Pomaga mi w samorealizacji, dostarcza wielu pozytywnych emocji. – mówi Joanna Pokrzyk, dyrektor ds. marketingu w firmie Dietering.com zajmującej się cateringiem dietetycznym. Prezes i założycielka Fundacji Pomagamy z Pasją.
Czym się zajmujesz na co dzień? Jaka jest Twoja filozofia prowadzenia biznesu?
Na co dzień jestem mamą na pełen etat. Przy trójce dzieci i pracy zawodowej każdy dzień wymaga świetnej organizacji oraz planu. Jestem prezesem Fundacji Pomagamy z Pasją, w której organizujemy akcje charytatywne oraz projekty dla dzieci – warsztaty teatralne, treningi z mistrzami sportu. Oprócz realnej pomocy i wsparcia finansowego staramy się wyrównywać szanse edukacyjne dzieci z małych miejscowości. Od pięciu lat jestem dyrektorem ds. marketingu w cateringu dietetycznym Dietering.com. Dbamy o potrzeby żywieniowe klientów z całej Polski, dostarczając im zdrowe produkty najwyższej jakości. W ostatnim czasie poszerzyłam obszar mojego działania o branżę budowlaną i podjęłam współpracę z dynamicznie rozwijającą się firmą Nitus – polskim producentem bram, okien, drzwi, rolet oraz systemów wygrodzeń lokatorskich. Nasza współpraca związana jest z planowaniem działań marketingowych.
Na czym polega wyjątkowość Twojego biznesu? Czym się wyróżniasz na tle konkurencji?
Wyjątkowe są zasady, jakimi kieruję się zarówno w życiu, jak i w biznesie. Wysoka jakość produktów, etyka w działaniu, wyjątkowe relacje na każdym szczeblu, to są wartości, bez których nie podejmuję wspólnych działań. Niezależnie od tego, czy jest to Fundacja Pomagamy z Pasją, Dietering.com, czy Nitus – każdy obszar swojej działalności zawodowej opieram na relacjach międzyludzkich. Żaden sukces nie byłby możliwy gdyby nie wspólna i spójna praca zespołu. Oczywiście praca charytatywna w fundacji to jest coś, co dodaje skrzydeł. Każdy postęp w rehabilitacjach, każdy kolejny krok, jaki pokonują nasi podopieczni, jest wielkim wydarzeniem.
Czy pasja może być sposobem na biznes?
Jestem przykładem tego, że można osiągnąć sukces, realizując swoje pasje. Zawsze świetnie sprawdzałam się w pomaganiu innym. Praca charytatywna nie jest moim pomysłem na biznes. Pomaga mi w samorealizacji, dostarcza wielu pozytywnych emocji. Moją drugą pasją są działania marketingowe, które stanowią podstawę mojej pracy zawodowej. Planowanie strategii, wdrażanie, budowanie wizerunku firm – to działania, które przynoszą mi najwięcej satysfakcji. Kiedy kocham to, co robię, mogę z powodzeniem powiedzieć, że praca jest moją pasją.
Czy Twoja działalność biznesowa powstała z pasji, czy raczej z chłodnej kalkulacji?
Decyzja o zajęciu się działaniami marketingowymi nie była wynikiem chłodnej kalkulacji. Ważne było dla mnie, abym robiła coś, co będzie sprawiało mi radość i dawało satysfakcję. Zawsze uważałam, że praca, którą wykonuje się z sercem i z zaangażowaniem, przynosi wymierne korzyści.
Czym dla Ciebie jest pasja? Masz jej własną, prywatną definicję?
Pasją jest robienie czegoś, co daje nam maksimum satysfakcji, kiedy możemy powiedzieć, że uwielbiamy swoją pracę, nie myśląc o wynagrodzeniu, kiedy wykonywanie obowiązków zawodowych nie kojarzy nam się z przymusem. Kiedy pracujesz z pasją, nie żyjesz od poniedziałku do piątku, czekając jedynie na kolejny weekend.
Czy biznes bez pasji ma szansę na sukces?
To wszystko uzależnione jest od indywidualnej definicji sukcesu. Jeśli celem jest osiągnięcie pewnego stabilnego pułapu finansowego, to jest to jak najbardziej możliwe.
Co daje Ci poczucie spełnienia i sprawia, że chce Ci się żyć, działać, pracować?
Niewątpliwie motorem moich działań jest rodzina. Jestem mamą trójki dzieci – Lenka siedem lat, Zosia pięć, Jaś sześć miesięcy. Ich uśmiech daje mi najwięcej radości, motywuje do działania. Pomimo zmęczenia chce mi się dalej pracować. Mała, zmięta kartka z napisem: „Kocham Cię mama” sprawia, że uśmiecham się nawet w najbardziej stresujących sytuacjach.
Jakimi wartościami kierujesz się w życiu?
Moje najważniejsze wartości to: wiara, miłość, przyjaźń, etyka, lojalność i relacje międzyludzkie. Ważny jest dla mnie drugi człowiek, jego potrzeby. Dzięki tym wartościom powstała Fundacja Pomagamy z Pasją, której celem jest sprawianie radości naszym podopiecznym i ich najbliższym. Często powtarzam, że za każdą pomoc, jakiej udzieliłam innym, spotykam na swojej drodze wspaniałych ludzi. Mam wielu przyjaciół, na których zawsze mogę liczyć, czuję się spełniona i szczęśliwa.
Co jest największą siłą kobiet, nie tylko w biznesie?
Siła kobiet tkwi w ich wielozadaniowości. Kobieta jest w stanie połączyć kilka ról, jest świetną matką, perfekcyjną panią domu i wzorowym pracownikiem. W każde z tych zadań potrafi się w pełni zaangażować, godzi je ze sobą, a przy tym z uśmiechem na ustach kończy dzień pomimo zmęczenia. W dzisiejszych czasach kobiety dorównują mężczyznom, obejmują wysokie stanowiska, świetnie zarządzają zespołem – rodzina to też zespół! Często są zawzięte, co niewątpliwe pomaga im osiągnąć zamierzone cele. Nie poddają się zbyt łatwo, są zdeterminowane i silne.
Wiara w to, co się robi, ciężka praca, pokora, kreatywność – to dobry przepis na sukces. Jaka jest Twoja definicja sukcesu?
Dla mnie sukcesem jest połączenie pracy z pasją. Czekanie na kolejny dzień, na nowe wyzwania, połączenie ważnych dziedzin życia w jedną spójną całość. Oczywiście bez wiary w to, co się robi, ciężkiej pracy i pokory nie jest to możliwe. Choć jeśli robimy to, co kochamy, nie odczuwamy obowiązków jako ciężkiej pracy. W naszej fundacji również odnosimy sukcesy. Małe i duże. Z wielką radością obserwuję, jak nasza podopieczna – pomimo nieprzychylnej diagnozy – stawia pierwsze kroki, wypowiada pierwsze słowa. Pamiętam Kubusia, który skakał ze szczęścia po tym, jak usłyszał przez telefon życzenia urodzinowe od Czadomana. Inny chłopiec podczas naszej pierwszej rozmowy powiedział, że ma takie jedno życzenie, którego nie da się spełnić… Miesiąc później był już na planie swojego ulubionego serialu Lombard. Życie pod zastaw.
Wolność wyboru nie ma ceny. Jak rozumiesz wolność w biznesie?
Wolność w biznesie polega na swobodnym podejmowaniu decyzji i prowadzeniu działalności. Jest ważnym czynnikiem w funkcjonowaniu i rozwoju firmy. Nie może ograniczać inicjatywy i pomysłowości. Wolność w biznesie daje nam dogodne warunki do samorealizacji, rozwoju oraz aktywności zawodowej. Wolność jest jedną z najważniejszych wartości człowieka – bez niej nie możemy w pełni się rozwijać i funkcjonować.
Wierzysz w kobiecą intuicję? Kierujesz się nią przy podejmowania kluczowych decyzji biznesowych?
Podejmując ważne decyzje, nie postępuję pochopnie, najpierw analizuję argumenty „za” i „przeciw”. Czasem zdarza się, że pomimo pozytywnej decyzji czuję w sobie niepokój, waham się. To dla mnie jasny sygnał, by przemyśleć wszystko raz jeszcze, a może nawet się wycofać. I odwrotnie. Są sytuacje, w których wszystko przemawia za tym, by zrezygnować z danego projektu, a ja czuję wewnętrzną potrzebę, aby dać mu szansę. Kierowanie się intuicją nigdy mnie nie zawiodło. Nie bez przyczyny mówi się, że kobiety mają szósty zmysł.
Życiowe motto. Złota myśl, którą chciałabyś przekazać Czytelniczkom.
ŻYJ WŁASNYM ŻYCIEM, JESTEŚ JEDYNA I WYJĄTKOWA TAKA, JAKA JESTEŚ. Rozwijaj swoje pasje i talenty. Stwórz hierarchię swoich wartości i zawsze o niej pamiętaj. Otaczaj się ludźmi, którzy są dla Ciebie inspiracją i drogowskazem do osiągnięcia celu. Stawiaj sobie konkretne cele. Bądź konsekwentna i odważna w działaniu. I nigdy się nie poddawaj.
Rozmawiała: Ilona Adamska
JOANNA POKRZYK
Dyrektor ds. marketingu w firmie Dietering.com zajmującej się cateringiem dietetycznym. Prezes i założyciel Fundacji Pomagamy z Pasją, która pomaga dzieciom niepełnosprawnym oraz promuje zdrowy i aktywny styl życia. Niedawno poszerzyła obszar swojej działalności o branżę budowlaną, podejmując współpracę w zakresie działań marketingowych z dynamicznie rozwijającą się firmą Nitus – polskim producentem bram, okien i drzwi. Ukończyła studia magisterskie na kierunku politologia oraz studia podyplomowe z psychologii sprzedaży. Planuje i prowadzi działania marketingowe, odpowiada, m.in. za strategie sprzedażowe, wprowadzanie nowych produktów na rynek, działania promocyjno-reklamowe oraz wizerunek firm, z którymi współpracuje. Prywatnie szczęśliwa mama siedmioletniej Lenki, pięcioletniej Zosi i sześciomiesięcznego Jasia.