Agnieszka Śliwka-Stachowiak: Outsourcing marketingowy pomaga na nowo odkryć potencjał firmy

Opracowanie rzetelnej strategii marketingowej, przemyślana koncepcja, rozpoznanie grupy docelowej – to zadania, które czasem lepiej zlecić profesjonalistom, którzy potrafią z dystansu spojrzeć na firmę i dostrzec jej potencjał. Takie są główne zamiary outsourcingu marketingowego, o czym przekonuje Agnieszka Śliwka-Stachowiak, właścicielka Studia marki Brandsoul.

Joanna Bielas: Wiele firm, szukając oszczędności, ogranicza obecnie wydatki związane z opracowaniem strategii marketingowej. Czy Pani zdaniem to dobry pomysł?

Agnieszka Śliwka-Stachowiak: Bez strategii trudno wyznaczyć kierunek, w jakim powinna zmierzać firma oraz cele, jakie chce zrealizować. Nie mając sprecyzowanego targetu, trudno też znaleźć klienta wraz z jego potrzebami, oczekiwaniami i cechami charakterystycznymi. Przemyślana koncepcja daje możliwość oceny, czy dotychczasowe działania są efektywne, czy nie i dlatego trzeba je zmodyfikować.

Z kolei przygotowanie planu działania wobec konkurencji pomaga wyprzedzić jej poczynania. Warto też podkreślić, że bez indywidualnej wizji nie można też opracować zarówno unikalnej propozycji wartości (UVP), jak też unikalnej propozycji sprzedażowej (USP). Sprecyzowany plan jest kluczowy dla wspólnego zrozumienia kierunków działania rozwoju przez całą firmę. Podsumowując, inwestycja w opracowanie rzetelnej strategii jest ważna, nie tylko ze względu na wdrożenie skutecznego i wymiernego planu na sukces firmy, ale także dlatego, by ten plan był zrozumiały dla każdego jej pracownika. To, jakie wartości ma przedsiębiorstwo, jakie cele, do kogo kieruje swoją ofertę, czy też na jakim rynku działa, to główny aspekt
zbudowania silnej pozycji rynkowej. Zapewniam: ta inwestycja się zwraca
bardzo szybko. Warto jednak pamiętać, że strategia powinna być ustalana na konkretny czas, a nie bezterminowo oraz powinna mieć założone konkretne cele do realizacji z planem działania.

J.B.: Problemem małych i średnich przedsiębiorstw często jest też brak odpowiedniej kadry zajmującej się kwestiami marketingu. Rozwiązaniem tej sytuacji może być outsourcing marketingowy – usługa, którą oferuje Studio Brandsoul. Jakie są najważniejsze korzyści takiej opcji?

Agnieszka Śliwka-Stachowiak: Małe firmy często zlecają agencji opracowanie strategii marketingowej, otrzymują wskazówki do wdrożenia i na własną rękę je implementują. Często korzystają wyłącznie z doradztwa marketingowego w formie konsultacji. Średnie przedsiębiorstwa korzystają bardzo często w całym procesie z usług agencji: od opracowania strategii, jej wdrożenie i bieżące działania marketingowe.

Każda agencja świadczy usługi w różnym zakresie. Jednak studio marki Brandsoul wyróżnia się na tle konkurencji dzięki kompleksowej strategii. Obejmują one takie działania jak: analiza konkurencji, analizę aktualnej pozycji firmy (ludzie, organizacja, kultura itp.), klienta (grupy docelowej), a także otoczenia i możliwości firmy, USP, UVP, przeprowadzenie klienta przez cały proces planowania marketingowego i wyznaczania celów.

Studio marki Brandsoul przygotowuje rzetelny planu marketingowy. Zajmujemy się też wdrożeniem strategii, monitoringiem, rekomendacją działania. Nasz zespół składa się z doświadczonych pasjonatów, którzy mimo posiadanego wieloletniego doświadczenia nie zatracili kreatywności. Mając takie podejście, Studio marki Brandsoul udziela kompleksowego wsparcia marketingowego w bieżących potrzebach i działaniach marketingowych. Nasze cele to wsparcie działu sprzedaży, inicjowanie, proponowanie, kreowanie działań, które są szyte na miarę potrzeb klienta. Takie indywidualne podejście odnosi wymierne rezultaty.

J.B.: Czy zgodzi się Pani ze stwierdzeniem, że outsourcing, zwłaszcza jeśli dotyczy kwestii marketingowych, pozwala z dystansem spojrzeć na działania podejmowane w firmie (także te nietrafione)?

Agnieszka Śliwka-Stachowiak: Uważam, że warto na problem spojrzeć z możliwie szerokiej perspektywy. Do tego potrzebna i konieczna jest nie tylko wiedza marketingowa, ale także biznesowa. Takie założenia stanowią motto agencji marketingowej Brandsoul, sprawiając, że holistyczne podejście do firmy jako marki, która chce się rozwijać, pozwala nam wyróżniać się na rynku. Mamy zarówno doświadczenie w doradztwie biznesowym, sprzedażowym jak i marketingowym. Tworzyliśmy zespoły od podstaw, zarządzaliśmy nimi, a także wspieraliśmy wszystkie departamenty w organizacji. Znając potrzeby, wiemy jak ważne jest podejmowanie decyzji gwarantujących rozwój całej firmy.

Spojrzenie na biznes z dystansem jak najbardziej jest ważne. Warto jednak, aby zmiany były poparte konkretnymi argumentami. Zawsze należy sytuację najpierw przeanalizować, aby cokolwiek klientowi rekomendować. Należy poznać firmę, jej filozofię, cele biznesowe, historię itp. oraz mieć na uwadze wszystkie istotne aspekty prowadzenia biznesu, by wówczas obiektywnie doradzić, biorąc pod uwagę sytuację, własną wiedzę i doświadczenie. Nie wyobrażam sobie, aby doradzać w aspekcie czegokolwiek bez rozmowy z klientem, bez poznania firmy i sytuacji, w jakiej ona się znajduje. Każda marka jest inna. Zawsze jest jakiś aspekt, dzięki któremu wyróżnia się na tle konkurencji. Kluczowym elementem jest kapitał ludzki i potencjał, jaki drzemie w organizacji. Jak go odkryć? To zadanie Studia marki Brandsoul!

J.B.: Czy opracowanie rzetelnego, profesjonalnego planu marketingowego w ramach outsourcingu pomaga wyprzedzić poczynania innych firm działających w tej samej branży?

Agnieszka Śliwka-Stachowiak: Plan marketingowy to nic innego jak usystematyzowanie działania w tym obszarze. Powinien on opierać się na strategii, która zakłada między innymi: jakie są wyróżniki firmy wobec konkurencji, jak działa rynek itp. W wielkim skrócie: dobrze opracowany plan marketingowy musi zakładać, że w jakiś sposób przekonany do siebie klienta (też tego, który korzysta z usług konkurencji). Marketing nie powinien służyć tylko temu, by ułatwiać klientom podejmowanie decyzji, a przede wszystkim, by komunikować i gwarantować realne korzyści, jakie otrzymają oni, nawiązując współpracę czy korzystając z usług danej firmy.

J.B.: Siłą marki Brandsoul jest staranne dostosowanie strategii marketingowej do potrzeb klienta. Dlaczego nieszablonowe działanie jest w tym przypadku tak istotne?

Agnieszka Śliwka-Stachowiak: Tak jak wspominałam, nie ma i nie będzie nigdy idealnie podobnych firm. Owszem, zasady projektowania strategii i narzędzia mogą być takie same lub podobne, ale content już nie. Bardzo ważne jest więc, aby dopasować sytuację rynkową, mocne oraz słabe strony firmy, konkurencję działającą na rynku, możliwości i kapitał firmy, a także LUDZI, ich kompetencje, umiejętności, produkty itp. Ważne by znaleźć „to coś”, co sprawi, że firma będzie mogła z sukcesem realizować założone plany.  Każdy podchodzi inaczej do budowania strategii. Moim zdaniem, kluczowe jest dobranie odpowiednich narzędzi i metod jej formułowania dla potrzeb konkretnej firmy. Ważne dodatkowo, by strategia była zrozumiała dla wszystkich. Warto podkreślić strategia marketingowa powinna być kierunkowskazem do rozwoju marki.

Agnieszka Śliwka-Stachowiak

J.B.: Czy internet i media społecznościowe są dziś siłą napędową skutecznego marketingu?

Agnieszka Śliwka-Stachowiak: Zpewnością! Przede wszystkim umożliwiają pomiary działań marketingowych (a tym samym dają sposobność oceny, jaka jest efektywność marketingu, mówiąc w skrócie: ile wydajemy, ile otrzymujemy).

Media społecznościowe pozwalają też na dynamiczną zmianę założonych taktyk – jeśli ustalimy sobie, że chcemy osiągnąć konkretny cel, taktyki jakich używamy w digital marketingu można szybko zmieniać, są to najbardziej elastyczne narzędzia marketingowe.

Ich efektywność wynika nie tylko z możliwości pomiaru, ale także ze smart zarządzania nimi, o czym już wspominałam, gdyż pozwalają dopasowanie do sytuacji i okoliczności

Pamiętajmy też, że social media dają możliwość docierania do wybranych grup docelowych – możemy wybrać, do kogo kierujemy reklamę i za pomocą nowoczesnej technologii trafić do tej grupy, możemy też tam dedykować odpowiednią reklamę (design, komunikacja itp.).

Powyższe zasady dotyczą zarówno takich obszarów, jak reklamy w mediach społecznościowych czy na portalach branżowych.

Każdy przedsiębiorca doceni też fakt, że marketing w internecie jest tańszy, a koszt pozyskania klienta jest mniejszy w porównaniu z mediami tradycyjnymi. Media społecznościowe dają możliwość wyboru rodzaju i typu strategii działań (np. optymalizacja sprzedaży, zwiększenie zasięgów, budowanie społeczności itp.), zapewniają szybszy dostęp do opinii i rekomendacji, umożliwiają szybką odpowiedź i kontakt z marką za pomocą czatów itp. oraz podsuwają możliwość skupienia się na celu – co chcę uzyskać i w jaki sposób klient ma się ze mną skontaktować – tak możemy planować kampanie np. do kontaktu telefonicznego, wiadomości itp.

J.B.: Studio marki Brandsoul może pochwalić się wyjątkowo bogatym portfolio. Z przedstawicielami jakich branż najczęściej współpracujecie?

Agnieszka Śliwka-Stachowiak: W ciągu 15 lat mieliśmy możliwość współpracy z firmami z różnych branż. Było, jest i będzie to bardzo odkrywcze doświadczenie, które nie pozwala na wdrażanie sztampowych rozwiązań. Jednak w każdym wypadku wykorzystanie strategicznego marketingu jest odmienne. Sposoby i działania marketingowe mogą się różnić, więc nasze doświadczenie i możliwości nieustannie się rozwijają. Mieliśmy okazję współpracować z firmami działającymi w takich obszarach jak:

– e-commerce , w tym e-grocery (dostawa produktów spożywczych),

– medycyna,

– kosmetologia, medycyna estetyczna,

– budownictwo, wyposażenie i wykończenie wnętrz,

– rolnictwo,

– IT, nowoczesne technologie,

– optyka i okulistyka,

– edukacja (szkoły, przedszkola),

– galerie handlowe,

– restauracje, hotele,

– firmy produkcyjne ,

– firmy ubezpieczeniowe,

– firmy HVAC- firmy obsługujące firmy przemysłowe (dostarczające rozwiązania lub usługi).

Jestem przekonana, że ta lista nie jest jeszcze zamknięta!

J.B.: Sporo klientów, którzy trafiają do Studia marki Brandsoul dowiedziało się o Waszej wysokiej skuteczności tzw. pocztą pantoflową. Docenienie przez klientów jest dla załogi Brandsoul motywacją do dalszego działania?

Agnieszka Śliwka-Stachowiak: Oczywiście! Wkładamy serce i wiele energii w pracę dla naszych klientów. Ich cele są naszymi celami, ich sukces -naszym sukcesem. Doceniamy fakt, że klienci nas polecają, ufają nam, cenią naszą wiedzę i zaangażowanie. Ta energia jeszcze bardziej nas motywuje!

Rozmawiała: Joanna Bielas

fot. Freepik.com

0

Udostępnij:

Polecane artykuły

Send Us A Message