Gdybym miała twoją twarz – poruszająca powieść o mieszkankach Seulu

Gyuri, Miho, Ara, Sujin i Wonna pokazują, że może jednak warto pomyśleć o jutrze zamiast wyłącznie o dniu bieżącym.  Bohaterkom tej książki i wszystkim nam, kobietom, życzę, byśmy szacunku do siebie i swojej wartości szukały wewnątrz, w sobie, a nie w oczach świata. I nawet jeśli nie naprawiamy chirurgicznie swoich powiek tak często jak Koreanki, to współczesna wizja kobiecości jest i tak opresyjna. – Martyna Harland.

Poruszająca powieść, w której wśród mroku i sprzeczności współczesnego Seulu wyłania się portret kobiet, gotowych zrobić wszystko, aby żyć godniej.

Jeden z najgłośniejszych debiutów tego roku, który przenosi nas do oszałamiającego, futurystycznego Seulu. Lektura obowiązkowa.

„Vogue”

Poruszająca opowieść o czterech kobietach złapanych w sidła południowokoreańskiego konsumpcjonizmu. Robi naprawdę niesamowite wrażenie. 

„The Guardian”

Podobnie jak Bong Joon Ho, reżyser nagrodzonego Oscarem filmu Parasite, tak i Frances Cha ukazuje społeczeństwo, w którym awans społeczny jest niezwykle trudny. A to, jak go postrzegają ubogie kobiety, jest śmiertelnie przygnębiające.

„Washington Post”

Młode koreanki: Gyuri, Miho, Ara, Sujin i Wonna próbują pozostać sobą w świecie, który wymaga od nich niewiarygodnie dużo. Współczesny Seul nie jest wyrozumiały dla kobiet, zwłaszcza biednych. Aby uzyskać przepustkę do lepszego świata, trzeba wpisywać się w wyśrubowany kanon urody. Cena piękna jest wysoka, operacje plastyczne to konieczność. 

Wiedzą o tym Kyuri, ekskluzywna kobieta do towarzystwa dla najbogatszych biznesmenów w kraju oraz Sujin, która zrobi wszystko, aby być jak Kyuri. Miho, artystka z dyplomem amerykańskiej uczelni, romansująca z apodyktycznym mężczyzną i Ara, obsesyjnie zakochana w gwieździe k-popu. Oraz Wanna, która staje wobec dylematu chęci posiadania dziecka przy braku środków na jego wychowanie. 

Robią wszystko, aby utrzymać się na powierzchni, bo bycie kobietą w tak nierównym społeczeństwie oznacza ciągłą walkę. Ich historie tworzą porywającą opowieść, w której przyjaźń może się okazać ratunkiem.

Gyuri, Miho, Ara, Sujin i Wonna robią wszystko, aby utrzymać się na powierzchni, bo bycie kobietą w społeczeństwie pełnym nierówności oznacza ciągłą walkę. Ich historie tworzą porywającą opowieść, w której przyjaźń może się okazać ratunkiem.

Frances Cha – pisarka i dziennikarka, była redaktorką działu podróży i kultury CNN International w Seulu i Hongkongu. Urodziła się w Saint Paul w Minnesocie, dzieciństwo spędziła w Teksasie, Hongkongu i Korei Południowej. Ukończyła Dartmouth College z tytułem licencjata z literatury angielskiej i studiów azjatyckich. Wykładała medioznawstwo i kreatywne pisanie na Uniwersytecie Ewha Womens, Uniwersytecie Columbia, Uniwersytecie Yonsei oraz Uniwersytecie Narodowym w Seulu. Mieszka w Williamsburgu na Brooklynie z mężem i dwiema córkami, wakacje spędza w Seulu w Korei.

0

Udostępnij:

Polecane artykuły

Jakie produkty kupujemy w sieci?

Akcesoria elektroniczne, artykuły dla zwierząt, artykuły spożywcze, obuwie, części i akcesoria do pojazdów – to tylko kilka kategorii, które wiodły prym w 2023 roku. Oto

Send Us A Message