Edyta Furowicz: Różnice między kobiecą a męską skórą

W budowie fizjologicznej skóry kobiet i mężczyzn istnieją określone różnice, które warunkują różnorodną skłonność do starzenia się, stawania się suchą, odporności na rany oraz działanie zewnętrznych preparatów pielęgnacyjnych. Różnica co do budowy organizmu kobiety oraz mężczyzny odnosi się do większości narządów i zależne są od gry hormonalnej. Przykładowo androgeny (hormony męskie) powodują, iż żuchwa jest szersza oraz wydłużona, nos bardziej szeroki, zaś brwi grubsze oraz bardziej wyraziste. Androgeny także mocniej wpływają na mieszek włosa, gruczoły łojowe, czy też gruczoły apokrynowe oraz potowe. Z kolei estrogeny (hormony żeńskie) są odpowiedzialne za bardziej pełne wargi, gromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicach bioder oraz w piersiach, syntezę kolagenu, a także rozwijanie się naczynek krwionośnych na skórze.

Naskórek mężczyzn jest dużo grubszy, zaś  skóra właściwa bardziej bogata w kolagen aniżeli u płci żeńskiej. Rzecz jasna u każdej z płci rozmiar grubości skóry zależna jest od badanej okolicy. Najgrubszy oraz najbardziej ukrwiony obszar skóry można znaleźć na pośladkach. Skóra o grubszym rozmiarze występuje również na czole i plecach, a cienka to obszar obejmujący powieki, pachy oraz pachwiny. Skóra mężczyzn za przyczyną jej grubości jest bardziej odporna na urazy mechaniczne, lecz również na uszkodzenia chemiczne oraz fizyczne przykładowo na uszkodzenia wyrządzone przez promienie UV.  Z reguły płeć męska nie dba o skórę tak intensywnie jak kobiety i stosunkowo rzadziej aniżeli kobiety stosują kosmetyki, a to z kolei sprawia, że ich skóra łatwiej ulega wysychaniu. Ponadto golenie zarostu dokonywane przez mężczyzn każdego dnia powoduje uszkodzenia płaszcza lipidowego naskórka, oraz sprzyja drobnym infekcjom i urazom. Płeć męska dużo częściej przebywa na słońcu, czego przyczyną mogą być wykonywane zawody, jednakże bez należytej ochrony. Promieniowanie ultrafooletowe wpływa na pogrubienie skóry, a to z kolei jest zbieżne z wzmożonym poziomem pigmentacji okolic, które są naświetlane. Skóra w celu obrony pogrubia się oraz ulega ściemnieniu, również przyspiesza się jej proces starzenia. Z tego można wywnioskować, iż przewaga płci męskiej w kontekście grubości warstwy skór zmniejsza się.

Natomiast u mężczyzn, którzy nie nadużywają nasłonecznienia ,oraz stosują ochronę w postaci filtrów słonecznych, większy  poziom grubości skóry powoduje opóżnienie starzenia się. Wobec  tego płeć żeńska będąca w takim samym wieku może wyglądać na osobę  starszą niż w rzeczywistości .

Skóra płci męskiej charakteryzuje się dużą ilością włosków oraz gruczołów łojowych, zaś wydzielanie łoju, które jest kontrolowane przez androgeny  jest wyższe aniżeli u kobiet. Tak więc skóra męska jest bardziej tłusta. Z kolei u płci żeńskiej nadmierna ilość androgenów nadnerczowych wpływać może na stymulowanie ilości wydzielanego łoju oraz powstawanie trądziku. Przyhamowanie takiego mechanizmu poprzez stosowanie preparatów anty – androgenowych przyczynia się do normalnego funkcjonowania skóry. Również estrogeny mają wpływ oszczędzający na wydzielanie łoju, lecz mogą powodować powstawanie zmian naczynkowych oraz trądziku różowatego.

Proces starzenia się skóry po zaprzestaniu działań hormonalnych powoduje do wyrównania różnic między charakterystyką skóry męskiej oraz żeńskiej. Jednakże mniejsza powłoka skórna u kobiet przyczynia się do szybszego powstawania uszkodzeń poprzez UV, a także powstania przebarwień jak również  plam o charakterze soczewicowatym. Pojawienie się zmarszczek, kóre jest wynikiem zmian ilości kolagenu jest znacznie bardziej widoczne u płci żeńskiej niż męskiej, gdyż na początku u mężczyzn znajduje się więcej kolagenu. Skóra mężczyzn zawiera mniej włókien nerwowych aniżeli skóra kobiet, a to powoduje, iż jest ona mało wrażliwa na ból. Choć kobiety odczuwają w większym stopniu zmiany temperatur oraz ból wywołany gorącem, zimnem czy ukłuciami, tolerowanie przez nie bólu, jaka wynika z uwarunkowań fizjologicznych oraz behawioralnych jest wyższa niż u mężczyzn. Odczuwalność bodźców dotykowych u płci źeńskiej znajduje się na wyższym poziomie aniżeli u mężczyzn.

Dla płci żeńskiej jest również swoiste czasowe zmniejszanie się progu odczucia bodźców. W dużym stopniu zależne jest to od gry hormonalnej oraz czasu, w jakim dokonany został pomiaru (na przykład w czasie menstruacji). Odczuwanie dotyku, a zwłaszcza odczuwanie wibracji, zmniejsza się razem z upływem lat i zniszczeniem włókien czuciowych u jednej i drugiej płci. Związane jest to z pomniejszeniem się ilości włókien nerwowych, a także ilościom ciałek czuciowych znajdujących się w warstwach skóry. Kobiety posiadają niewiele więcej mechanoreceptorów typu ciałek Meissnera znajdujących się w obszarze skóry opuszków palców, jeżeli przeliczyć je na 1 mm2, to natomiast powoduje lepsze czucie dotyku.

Skóra mężczyzn oraz kobiet różni się także florą bakteryjną. W obszarze rąk płci męskiej zaleziono większą ilość bakterii typu Propionibacteria (było to 37 procent więcej), Corynebacterium (80 prtocent więcej), tymczasem u płci żeńskiej najwęcej było szczepów Enterobacteriaceae (aż 400 procent więcej), Lactobacillaceae (340 procent więcej), Moraxellaceae (180 procent więcej) i Pseudomonadaceae (180 procent więcej). Na dłoniach kobiecych znaleziona została większa ilość różnorodnych szczepów bakterii. Możliwe, iż jest to spowodowane większą kwasowością skóry u mężczyzn, która powoduje ograniczenie wzrostu bakterii. Ponadto należy uwzględnić różnorodny poziom wydzielanego potu, używanie kremów, częstotliwość mycia rąk, poziom grubości skóry, a także uczestniczenie hormonów płciowych. Rozbieżność co do flory bakteryjnej skóry jest nasilona od chwili upływu czasu od umycia dłoni.

Odpowiedź immunologiczna ,ta nabyta oraz wrodzona jest słabsza u płci męskiej niż u płci żeńskiej. Androgeny powodują wywołanie efektu immunosupresyjnego, który powoduje hamowanie namnażania limfocytów, a także wywołuje rozpoczęcie procesu produkcji przeciwciał. Z jednej strony ma to wpływ na większy poziom łatwości zarażenia się różnorodnymi pasożytami u płci męskiej. Natomiast z innej strony sprzyja to ułatwieniu rozpoczęcia reakcji zapalnych u płci żeńskiej, a także może to być odpowiedzialne za częstsze rozwijanie się rownież u kobiet chorób autoimmunologicznych takich jak RZS, toczeń albo SLE. Mężczyźni z kolei dużo łatwiej ulegają alergiom ( aż 56,2 procent vs 36,7 procent kobiety)

Centrum Kosmetologii Estetycznej 
Edyta Furowicz
u. Warszawska 27
98-400 Wieruszów

Edyta Furowicz o sobie:

Kosmetologiem  zostałam z zamiłowania. Realizując swoją pasję ukończyłam studia w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, ze specjalizacją “Odnowa biologiczna z elementami dietetyki” oraz “Menager Ośrodków Spa i Wellness”. Zajmuję się również trychologią, jestem linergistką i szkoleniowcem. W mojej wieloletniej pracy kieruje się holistycznym podejściem oraz kładę duży nacisk na najwyższe standardy, ucząc się i szkoląc również poza granicami kraju. 

Jestem osobą zawsze uśmiechniętą, pełną optymizmu, odpowiedzialną, lubiącą wyzwania i dobrze zorganizowaną. Moja praca często związana z trwałym wizerunkiem jest dla mnie sztuką, która gości w duszy”. Z ogromną starannością i dbałością pielęgnuję w niej harmonię. Prywatnie kocham podróże, taniec, muzykę i dobrą kuchnię.


1+

Udostępnij:

Polecane artykuły

Czasowa głodówka jako sposób na uzdrawianie

Według wielu ekspertów, współczesny model jedzenia zakładający trzy posiłki dziennie i przekąski nie ma podstaw naukowych, ani wynikających z historii naszych przodków – wręcz przeciwnie,

Send Us A Message