Coaching co to jest? Definicje zakres działania Anita Orzechowska

W przestrzeni wirtualnej możemy spotkać się z różnymi określeniami na coaching. Najczęściej coach mylony jest z mówcami motywacyjnymi, szkoleniowcami, prelegentami, doradcami, terapeutami. Coaching to przede wszystkim dział psychologii stosowanej tak jak inne nurty psychologia pozytywna czy psychologia kryzysu.

Polecam odnosić się do definicji utworzonych przez niezależne organizacje coachingowe jak International coaching Federation ICF, Izba Coachingu IC, European Mentoring and coaching council EMCC. Definicja coachingu według Izba coachingu mówi, że Coaching to metoda wspierania rozwoju realizowana w formie cyklu spotkań pomiędzy coachem a klientem. W trakcie spotkań coach stosuje kompetencje takie jak aktywne słuchanie, zadawanie pytań oraz stosowanie innych specyficznych narzędzi i zadań w rozwój osobisty. Jest zobligowany do tego, aby towarzyszyć klientowi aby ten osiągnął swój cel. W ramach pomocy coacha stosowaniu metod rozwoju osobistego jest doprowadzenie klienta do osiągnięcia celów coachingu. Klient odnajduje wewnętrzne zasoby potrzebne do realizacji planów działania, w zmianie życia zawodowego, poprzez życie osobiste i własnym rozwojem osobistym. Celem dobrego coacha jest wspieranie klienta w odkrywaniu i efektywnym wykorzystaniu osobistego potencjału dzięki coachingowi klienci podnoszą jakość swojego życia. Tego nie zrobi psycholog, terapeuta, mówca motywacyjny, trener ani doradca. Coachingowi klienci ustalają co ma być celem pracy. Na przykład w obszarze rozwoju zawodowym i pracy w coachingu celem klienta może być zmiana pracy, awans czy otwarcie własnej firmy. Spotkania coachingowe odbywają się zazwyczaj co 3-4 tygodnie, a właściwa zmiana w czasie procesu klienta odbywa się między spotkaniami. Coaching ma charakter procesowy to znaczy wymaga czasu, aby zmiana się dokonała i utrwaliła. Bez trwałej zmiany proces rozwoju nie jest skuteczny.

Coaching indywidualny online

To praca jeden na jeden. W przestrzeni gabinetu lub online rolą coacha jest spotykanie się z klientem i podczas sesji coachingowej zadbać o rozwój osobisty klienta. Coaching indywidualny może dotyczyć pracy z klientem prywatnym coaching osobisty jak i biznesowym w coaching biznesowy.

Executive coaching online

To szczególny rodzaj pracy metodą coachingu zazwyczaj jest to połączenie mentoringu przywództwa i coachingu menedżerskiego. W procesie executive coachingu uczestniczą zazwyczaj prezesi, członkowie zarządu, własciciele firm kadra zarządzająca wyższego rzędu. Praca ta jest bardzo intensywna wymaga od prowadzącego wiedzy eksperckiej z zakresy zarządzania i przywództwa. W procesie executive coachingu klient pracuje nad własnym rozwojem osobistym oraz funkcjonowaniem jego organizacji. Celem klienta może być zarówno ułożenie strategii biznesowej na kolejne 10 lat jak i zarządzanie zespołem menedzerów. W procesie executive coachingu do pracy coacha należą uważność na balans między mentoringiem a coachcingiem.

Coaching grupowy

Rodzaje coachingu może mieć formę pracy indywidualnej, z grupą lub zespołem. Pojęcie coachingu grupowego dotyczy pracy z grupą najlepiej 12-15 osób. Nalezy zdać sprawę sobie czym coaching taka praca się charakteryzuje. Wymaga kompetencji coacha i trenera.

Co może być celem pracy coachingowej?

W ramach pracy coachingowej klient przedstawia obszar, nad którym chce pracować, któremu chce się przyjrzeć. Spotkania coachingowe mają doprowadzić do najlepszej strony klienta, najlepszej jego wersji. Coach omawia z klientem cel coachingu, który realizowany jest podczas procesu coachingu. Poprzez coaching klient może pracować nad relacjami, komunikacją, redukcją stresu, radzeniem sobie z emocjami, karierą, związkiem, biznesem, zarządzaniem zespołem czy biznesem. Klient coacha musi zrozumieć, że w klasycznym, niedyrektywnym podejściu praca skupia się na rozwoju potencjału.

Coaching nie jest?

Pojęcie coachingu wyjaśnione zostało powyżej. Dodać należy, że nie jest to dostarczanie wiedzy, czy gotowych rozwiązań. profesjonalny coach pomaga klientowi, aby ten uwierzył w siebie, swoje możliwości i dzięki własnym zasobom, talentom, cechom mógł osiągnąć sukces możliwy dla niego. Klient coachingu to osoba sprawcza i zasobna, która nie wymaga pomocy tylko towarzyszenia w zmianie.

Jak zgłosić się na coaching indywidualny, coaching zawodowy, life coaching, executive, Business coaching?

Klient coachingu może bezpośrednio wykupić pojedynczą sesję lub pakiet jako coaching indywidualny poprzez sklep wchodząc na stronę https://www.cstcoaching.pl/. Coaching wspiera klienta w jego dążeniu do realizacji marzeń, rozwiazywania trudnych problemów, niwelowania barier. Coachowie pracują w gabinetach lub online.

Zapraszam serdecznie Anita Orzechowska

Umów się na konsultację wstępną online https://www.cstcoaching.pl/kontakt/

1+

Udostępnij:

Polecane artykuły

Światło piękne z natury. Lampy Monnarita

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z faktu, że lampy to jeden z najbardziej istotnych elementów aranżacji wnętrza. Ich najbardziej podstawową funkcją jest oczywiście zapewnienie oświetlenia,

Send Us A Message