Życie to sinusoida…Jak nie utknąć w życiowych dołkach?

Pozostajemy niejednokrotnie w przekonaniu, że w życiu wszystko zawsze powinno iść po naszej myśli, a ludzie, którymi się otaczamy, powinni nas słuchać, dostosowywać się do nas, być mili, pomocni…i oddani.

Co istotne, często zdarza się również, iż twierdzimy, że gdyby tak się działo, z pewnością bylibyśmy szczęśliwi, nie mielibyśmy problemów, a nasze życie usłane by było różami.

Warto zadać sobie pytanie, czy takie oczekiwania są w ogóle możliwe i realne? Odpowiedź jest dość oczywista. Absolutnie nie!

Życie to sinusoida, na którą składają się górki i dołki, są chwile radosne i smutne, momenty dobre i złe… Warto po pierwsze to zaakceptować, a po drugie robić wszystko, aby jak najszybciej z tych dołków wychodzić.

Pamiętajmy, że problemem nie jest sam problem, ale sposób podejścia do niego. I że, wbrew pozorom, te trudne doświadczenia wiele nas uczą, rozwijają nas, sprawiając, że stajemy się silniejsi i mądrzejsi.

Oczywiście ważne jest, aby z tego, co trudne, umieć wyciągać wnioski!

Nie oczekujmy również, że otaczający nas ludzie będą się zawsze z nami zgadzać i postępować zgodnie z naszymi oczekiwaniami, bo to również jest nierealne i niemożliwe! I nawet jeśli wywołuje to przykre emocje, to może to być dla nas ważną informacją o tym, czego nie chcemy, na co się nie zgadzamy, co pragniemy w danej relacji zmienić.

Wbrew pozorom trudne doświadczenia mogą okazać się dla nas inspirujące i wartościowe. Dlatego też czasami zdarza się nam słyszeć komentarze o wdzięczności wobec tych, którzy, zachowując się niezgodnie z naszymi oczekiwaniami, przyczynili się do zmiany naszych postaw! Innymi słowy, nie bez przyczyny mówi się, że wiele zawdzięczamy swoim wrogom.

Pamiętajmy jednak o tym, że tak, jak potrzebujemy niekiedy pomocy, żeby wydostać się z dołu, do którego wpadliśmy, tak i w radzeniu sobie z trudnościami i problemami potrzebujemy czasami pomocy innych ludzi. Warto korzystać z tej pomocy, również tej profesjonalnej, której może nam udzielić psycholog czy psychoterapeuta. Z czyjąś pomocą znacznie szybciej wyjdziemy z życiowego dołka, wzmocnimy swoje siły, wyciągniemy wnioski z tego, co na spotkało i pójdziemy do przodu.    

„Życie jest ciągiem doświadczeń, z których każde czyni nas silniejszymi, mimo że czasem trudno nam to sobie uświadomić”, jak twierdził Henry Ford. Bylebyśmy nie utknęli w życiowym dołku.

Monika Mularska – Kucharek

Doktor socjologii, wykładowca akademicki, trener umiejętności psychospołecznych, terapeuta, autorka książek.

www.facebook.com/monikamularskakucharek

4+

Udostępnij:

Polecane artykuły

Send Us A Message