„Znaki”, czyli jak czytać pismo obrazkowe, w najnowszej kolekcji aktów Maliny Wieczorek

Próby czytania pisma klinowego na zasadach lingwistycznych, często nie przynoszą zadawalającego rezultatu. Stąd pytanie, czy nie powinniśmy czytać „emocjami”? Tak, jak się to dzieje w rozczytywaniu i rozumieniu obrazów.

Konceptualne malarstwo Maliny Wieczorek właśnie w emocjach znajduje odpowiedzi kim jesteśmy.

Jak pisał krytyk sztuki Bogusław Deptuła: „Choć nazywam to „malowaniem”, w rzeczywistości Malina rysuje pędzlem. To są narysowane obrazy. Przetarte tła, zawsze kontur, szara farba i dużo wolnego miejsca na wolne skojarzenia. Tła, na których pojawiają się kształty, są zwykle czerwone, ceglasto-czerwone, pomarańczowe lub szare. Szary kontur na szarym tle jest praktycznie ideałem niedostrzegalnego malowania.”

W jej twórczości są pewne sprzeczności. Używa mocnych kolorów, ale w rzeczywistości nie chce, żeby to było widoczne. Mocne kolory nie są jej ideałem. Ale z drugiej strony, jak możesz mówić o uczuciach i emocjach bez używania kontrastowych kolorów?

Dalszą analizę wysuwa międzynarodowy portal Art.Net – „Obrazy Maliny rodzą ważne pytania: w ilu kierunkach współczesna kobieta musi podążać, aby osiągnąć swoje idealne ja? Czy dłonie, stopy i nogi nie mają znaczenia? Czy liczą się tylko piersi i pośladki? Czy znaczenie kobiecej formy może przetrwać po rozciągnięciu i zaspokojeniu kaprysów artysty?”

Sama artystka przyznaje: ”Stawiam sobie pytanie o to, kiedy jesteśmy kobietami tak najgłębiej?  Może to odwaga w ciągłym zadawaniu najważniejszych pytań i w bezkompromisowych dla siebie odpowiedziach? Chyba wszyscy czują, że to czas kobiet. Te akty, pokazują nasze często skrywane, prawdziwe ja, gamę uczuć. I mimo, że poddane celowym deformacjom, są piękne. Bo płynie to z ich wnętrza, z ich siły.”

Malina Wieczorek studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, otrzymując w 1996 roku dyplom z wyróżnieniem. Wystawia od 1994 r. Jej prace mają stałe ekspozycje w prestiżowych kolekcjach korporacyjnych i prywatnych na całym świecie.

Najważniejsze wystawy:

MUZEUM CZARTORYSKICH-ARSENAŁ; GALERIA PROMOCJI STUDIA ANEKS; POZNAN, MUZEUM SZTUKI WSPOLCZESNEJ; PAŁAC KRÓLIKARNIA/MUZEUM NARODOWE; GDAŃSK, POZNAŃ, RZESZÓW, LUBLIN, KATOWICE, ŁÓDŹ, WROCŁAW, SZCZECIN – CENTRUM BANKOWOŚCI PRYWATNEJ BANKU PEKAO SA; REGIONALNE TOWARZYSTWO ZACHĘTY; GALERIA PROMOCYJNA; AGORA; HOTEL BRISTOL.

Malina Wieczorek od kilkunastu lat zajmuje się również marketingiem społecznym. Ma na swoim koncie kilkaset znaczących kampanii społecznych, szereg znaczących nagród, min. Dobroczyńca Roku, EFFIE, Kampanie Społeczne Roku, Złoty Magellan, Stevie Awards, Złote Spinacze, Lider Medycyny Roku i wiele innych.Laureatka listy 100 wpływowych ludzi reklamy wg Media Marketing. Laureatka Złotej 10. Kobiet Sukcesu Mazowsza, Lider Medycyny Roku. Mentorka w Klubie Mentorek Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. Laureatka Lauru Eksperta, Listy Mocy – 100, finalistka Sukcesu Pianego Szminką, konkursu Dyrektor Marketingu Roku, Listy 100 Wpływowych Osób w Ochronie Zdrowia oraz wielu innych. Członkini ZPAP.

Malina Wieczorek

www.malinawieczorek.com

0

Udostępnij:

Polecane artykuły

Send Us A Message