Zakochaj się w Portugalii na warsztatach fotograficznych z Kat Piwecką

Fotografia i podróże są moją miłością i pasją od zawsze. Od 2009 roku  prowadzę Studio Kat Piwecka Photography, a mój charakterystyczny biało-czarny styl prostych portretów i bliskich kadrów znalazł uznanie wśród gwiazd. Ogromna potrzeba dzielenia się moimi zdjęciami z podróży spowodowała, że 9 lat temu równolegle podjęłam także pracę jako dziennikarz podróżniczy. Przez wiele lat współpracowałam na stałe z redakcjami polskich magazynów i portali takich jak: Onet.pl, BusinessInsider.com.pl, Imperium Kobiet, Law Business Quality, Ohme.pl, co miesiąc publikując artykuły podróżnicze.

Wiele lat temu znalazłam swój drugi dom w Portugalii i po serii artykułów o różnych regionach Portugalii opublikowanych w polskich magazynach, podjęłam decyzję o pracy nad książką – albumem fotograficznym pokazującym najpiękniejsze miejsca warte odwiedzenia. 7 lat fotografowania Portugalii od południa po północ, prawie 30 tysięcy zrobionych zdjęć i ponad 300 odwiedzonych miejsc – i z tego właśnie powstał wielki album fotograficzny z 330 stronami podzielonymi na 5 rozdziałów odpowiadających głównym regionom: Algarve, Alentejo, Lisboa, Centro i Norte. Książka została wydana jako produkt międzynarodowy, ze wstępem w języku angielskim, po to, żeby mogła być sprzedawana  miłośnikom Portugalii na całym świecie, a zwłaszcza w samej Portugalii jako pamiątka dla turystów. Do dnia dzisiejszego album sprzedaje sie świetnie w wielu krajach europejskich, a nawet poleciał na drugi koniec świata – do Australii. 

Już w trakcie pracy nad albumem, wpadłam na pomysł zorganizowanych wyjazdów śladami mojej książki, podczas których obok pokazania najpiękniejszych miejsc w Portugalii, mogłabym także uczyć uczestników mojego podejścia do fotografii podróżniczej. Podejścia opartego na łapaniu fajnych momentów, wrażeń i emocji, na niekończących się rozmowach z tubylcami, na zauważaniu detali oraz ciekawej gry świateł i cieni. W moim podejściu kieruję się nieustającą ciekawością świata i ludzi oraz sercem i wrażliwością na piękno natury.

Sprzęt dla mnie nie jest celem samym w sobie, od zawsze wyznaję zasadę minimalizmu sprzętowego i technicznego. W mojej wieloletniej pracy dziennikarza podróżniczego łączę profesjonalny pełnoklatkowy aparat z komórką. Na moich warsztatach dowiecie się, kiedy warto użyć profesjonalny sprzęt, a kiedy wystarczy nam komórka do uchwycenia pięknej chwili. Nauczę was także wszystkich składowych pełnego reportażu z podróży, na który się składa: krajobraz, miasto (architektura i życie ulicy), detale, ludzie, jedzenie, lokalne tradycje i wydarzenia, kulisy z podróży oraz pokażę wam, jakie techniki kompozycyjne wykorzystuję przy wykonywaniu tych zdjęć. Zdradzę wam też sekret, jak przygotowuje się do każdej wyprawy i jak planuję moje tematy fotograficzne.

W ramach warsztatów otrzymacie także wskazówki jak przeprowadzić dwuetapową selekcję zdjęć, żeby nie zginąć w  tysiącach zdjęć w komputerze oraz pokażę  wam też, jak wykonuję obróbkę moich zdjęć w Adobe LR. Nauczymy się także, jak wykonać profesjonalny portret podczas podróży w trzech sytuacjach: na plaży w otwartej przestrzeni, na ulicy oraz w pomieszczeniu zamkniętym. Zaplanowałam też czas na indywidualne rozmowy z wami, bo bardzo jestem ciekawa waszych historii związanych z pasją fotografowania i waszych problemów, z którymi się borykacie. Postaram sie pomóc, ale też wesprzeć was dobrym słowem, bo my fotografowie, podobnie jak inni twórcy, jesteśmy wyjątkowo bombardowani krytyką w tak zwanej dobrej wierze, przez którą często tracimy zapał i chęci do naszej pasji.

Warsztaty są przygotowane dla wszystkich amatorów fotografii w podróży, jedynym warunkiem jest znajomość obsługi własnego sprzętu (aparatu i/lub komórki) oraz znajomość podstaw fotografii (czas, przysłona, ISO i ich wzajemnie zależności). I najważniejsze – będziemy pracować w kameralnej grupie, po to żebym mogła z każdym z was mieć bezpośredni kontakt. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikat ukończenia warsztatów fotografii podróżniczej.

Dzięki temu, że moja książka została zauważona przez portugalskie media i ciepło przyjęta przez samych Portugalczyków, dostałam propozycję od portugalsko-amerykańskiego biura podróży Sagres Vacations stworzenia tzw. Photo Tour opartego na mojej książce. Po wielu miesiącach międzykontynentalnych rozmów i planowania, efektem naszej pracy jest dwutygodniowy wyjazd IN LOVE WITH PORTUGAL Book Tour with Kat Piwecka. Naszą przygodę zaczniemy na północy w Porto i skończymy na południu w Faro, odwiedzając po drodze najpiękniejsze miejsca śladami mojej książki. Pierwszy wyjazd jest zaplanowany na listopad 2021 roku. Jeśli chciał(a)byś zwiedzić Portugalię i przy okazji poznać amatorów fotografii z całego świata, to zapraszam Cię na anglojęzyczne warsztaty w międzynarodowym towarzystwie. Więcej szczegółów oraz rezerwacje pod linkiem: http://katpiweckainlovewithportugal.com/.

“To Travel is to connect, discover new cultures, traditions, friendships and re-discover yourself. Covid 19 has forced us to stay home, but the world needs us, it needs our laughter, our smiles, our adventures. As more and more people are getting vaccinated, let us connect with one another, explore, create traditions and travel. The past 12 months have taught us that we don’t remember days, we remember moments and experiences. Let us start traveling and create those moments and experiences with your family and friends. One of the great ways we can travel and create memories is by participating in a Photo Tour, where you can capture those memories forever.”  – Marco Fernandes, Vice President of Sagres Vacations. 

Nawiązałam także współpracę z polskim biurem podróży Sky Dreams i wspólnie przygotowaliśmy dla was cykl 5 wyjazdów odpowiadających 5 rozdziałom mojej książki, a zarazem 5 głównym regionom Portugalii: Algarve, Alentejo, Lisboa, Centro i Norte. Każdy z tych wyjazdów to tygodniowa wyprawa wgłąb kolejnego regionu połączona z intensywnymi warsztatami fotograficznymi, zarówno z fotografii podróżniczej, jak i fotografii portretowej. Grupa uczestników jest polska, a warsztaty będą prowadzone w języku polskim.

Zaczynamy od wyjazdu do Lizbony i okolic, który zaplanowaliśmy na sierpień 2021 roku. Podczas tych warsztatów zobaczycie nie tylko klimatyczną Lizbonę, ale także pokażemy wam najpiękniejsze miejsca dookoła Lizbony – takie jak romantyczną Sintrę, surferską Ericeirę czy urokliwą Arrabidę. Wisienką na torcie będzie wieczór fado oraz indywidualne spotkanie z jednym z najsłynniejszych artystów portugalskich – Pedro Moutinho, który dla każdego z was podpisze swoją najnowszą płytę. Spotkamy się także z polską malarką i podróżniczą mieszkającą od 30 lat w Lizbonie – Mariolą Landowską, i podczas wspólnego lunchu wysłuchamy jej niezwykle inspirującej historii życia. Szczegółowy program wyjazdu oraz rezerwacje w linku: https://wyjazdy.skydreams.pl/portugalia/zaproszenie

Jesienią zaprosimy was na kolejną część naszej serii wyjazdów – tym razem będziemy zwiedzać Porto i region północny Norte. Zabierzemy was do najpiękniejszego rejonu winiarskiego na świecie – do Doliny Douro, którą będziemy fotografować w jesiennych kolorach. Poznacie legendę najsłynniejszego symbolu Portugalii – koguta Galo de Barcelos, którego poszukamy na ulicach Barcelos. Odwiedzimy najpiękniejsze  sanktuaria portugalskie – Santa Luzia w Viana de Castelo, Bom Jesus w Bradze oraz Nossa Senhora dos Remedios w Lamego. Przejedziemy się też po Parku Narodowym Geres i zobaczymy historyczne spichlerze. Podczas zwiedzania będę wam towarzyszyć z wszelkimi poradami fotograficznymi, a ponadto odbędą się wykłady teoretyczne z zakresu fotografii podróżniczej oraz warsztaty portretowe na plaży i na ulicy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikat ukończenia warsztatów fotografii podróżniczej. Szczegółowy program wyjazdu oraz rezerwacje w linku: https://wyjazdy.skydreams.pl/portugalia-norte/zaproszenie

Do podróżowania w czasie pandemii zachęca Anna Nowotna-Nadziejko – Prezes Biura Podróży Sky Dreams – współoraganizatora moich warsztatów fotograficznych: “Dlaczego warto podróżować właśnie teraz ….
Po pierwsze dlatego, że środowisko naturalne złapało w ostatnim roku kiedy wszystko się na chwilę zatrzymało oddech. Natura nas otaczająca jest teraz znacznie piękniejsza niż dotychczas. Do kanałów Wenecji wróciły delfiny a rafy koralowe odżyły pięknymi kolorami.
W najpopularniejszych atrakcjach nie ma tłumów, które odbierają piękno swobodnego podziwiania cudów architektury, sztuki i przyrody.
Nie tracimy czasu na stanie w kolejkach i zamiast tego rokoszujemy się światem, który nas otacza.

Obsługa ruchu turystycznego jest milsza, bo każdy turysta jest teraz na wagę złota. Usługi są bardziej elastyczne a ceny niższe. Utrudnienia w swobodnym przemieszczaniu się to także szansa na poznanie ciekawych ludzi i poszerzenia dotychczas nie interesujących nas horyzontów.

Dlaczego wyjazd z nami jest atrakcyjny?

Kameralna grupa osób, która będzie prowadzona przez najwyższej klasy profesjonalnego mentora fotografii.

Autorski program wyjazdu stworzony z myślą o osobach, które są ciekawe świata.

Realizacja wyjazdu przez biuro podróży z wieloletnim doświadczeniem.

Bezpieczeństwo i elastyczność w ujęciu aktualnej sytuacji epidemiologicznej na świecie.

Program z dala od dużych skupisk ludzi z zachowaniem najwyższym standardów sanitarnych.”

1+

Udostępnij:

Polecane artykuły

Send Us A Message