Sylwia Żuber: Jak budować zdrową relację z mamą

Moje relacje z mamą nie należały do udanych. Nie otrzymałam od niej tego, czego oczekiwałam jako mała dziewczynka, a zatem pochwały, czułości czy otuchy w trudnych chwilach. W zamian w domu panowała dyscyplina i było sporo krytyki. Wiele razy słyszałam, że jestem leniwa, jak będę niegrzeczna, to „przyjadą po mnie Cyganie i mnie zabiorą”, a gdy płakałam, słyszałam, że „brzydko wyglądam”. Gdy byłam mała, nie miałam nikogo, do kogo mogłabym się zgłosić po wsparcie czy poradę. Z różnymi trudnościami i dylematami musiałam radzić sobie sama…

Czy mam teraz o to pretensje? Kiedyś miałam i ciągle kłóciłam się o to ze swoją mamą. Nie mogłam pogodzić się z tym, że byłam tak źle traktowana. Wydawało mi się, że wszyscy mają kochających rodziców, tylko nie ja i z tego powodu czułam się gorsza od innych. Długo próbowałam się z tym uporać, a im dłużej rozpamiętywałam swoją przeszłość, tym większą odczuwałam frustrację. Aż w końcu doszłam do wniosku, że nie chcę dłużej karmić swojego umysłu negatywnymi wspomnieniami z dzieciństwa, bo to m.in. źle wpływało na moje samopoczucie i sposób mojego funkcjonowania.

Doszłam do wniosku, że jeśli chcę iść na przód i mieć szczęśliwe życie, to powinnam zaakceptować swoją przeszłość, bo i tak już jej nie zmienię. Uświadomiłam też sobie, że w końcu moja mama nie robiła tych wszystkich rzeczy specjalnie. Po prostu sama była wychowywana w ten sposób. Nikt jej nie nauczył tego, jak ma okazywać miłość. To odkrycie było dla mnie kluczowe, aby zrozumieć jej sposób postępowania i wybaczyć to, w jaki sposób kiedyś mnie traktowała. Już jej za to nie winię i dzięki temu czuję ogromną ulgę. Teraz wiem, że moje dzieciństwo było dla mnie cennym doświadczeniem i wyniosłam z niego wiele przydatnych cech charakteru takich, jak: zaradność, odpowiedzialność, rozsądek czy wytrwałość. Jestem za to wdzięczna, bo korzystam z nich na co dzień.

Ty też zrób sobie taki rachunek sumienia i zastanów się, co dobrego wynikło z Twojej trudnej przeszłej sytuacji.

Opierając się na swoim własnym doświadczeniu oraz kilkuletniej pracy jako coach, podaję Ci kilka wskazówek na temat układania sobie relacji z mamą:

  • Nie skupiaj się na negatywnych cechach charakteru swojej mamy. Zastanów się, co w niej cenisz najbardziej i to na tym koncentruj się podczas spotkań z nią.
  • Przestań rozpamiętywać. Takie postępowanie powoduje tylko, że trudno Ci będzie zacząć żyć jako dorosła osoba, bo będziesz ciągle przewijać w swojej głowie filmy z przeszłości. Po co ciągle to robić, skoro i tak już tego nie zmienisz. Jedyne, na co masz wpływ, to Twoje obecne życie, dlatego na nim skup całą swoją energię.
  • Komunikuj się w sposób asertywny. Wyznaczaj swoje granice. To normalne, że dla swojej mamy zawsze będziesz małą córką i, że „mama wie lepiej, co jest dla Ciebie dobre”. Dlatego nie ulegaj temu. Pamiętaj, że jesteś już osobą dorosłą i masz prawo do tego, by żyć na swoich własnych warunkach. Jeśli Twoja mama próbuje Ci narzucić swoje stanowisko, grzecznie, ale stanowczo odpowiedz: „mamo dziękuję Ci za wskazówki, ale mam inne zdanie w tej kwestii”. Tyle wystarczy, nie ma sensu wciągać się w długie dyskusje, które i tak do niczego nie prowadzą. Jeśli jednorazowy komunikat tego typu nie wystarczy, zastosuj metodę zdartej płyty, który polega na kilkukrotnym powtarzaniu tego samego zdania, aż druga strona odpuści. To naprawdę działa, sama wielokrotnie stosowałam.
  • Zastanów się, co kieruje zachowaniem Twojej mamy. Bardzo często zachowania naszych mam, choć są raniące, wynikają z troski, którą okazują na swój sposób.


Życzę Ci udanych relacji z Twoją Mamą!

A Tobie Mamo, dziękuję przede wszystkim za to, że dałaś mi życie i nauczyłaś mnie zaradności, poczucia humoru oraz oszczędności.

Sylwia Żuber – Life & Communication Coach pracująca w oparciu o standardy i kodeks etyczny International Coach Federation (ICF). Absolwentka andragogiki i edukacji ustawicznej Uniwersytetu Warszawskiego oraz The Coaching Academy w Anglii, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem. Podczas swojego pobytu w Anglii miała okazję uczyć się od jednych z najlepszych coachów, trenerów i mentorów takich, jak: Ann Skidmore, Kris Robertson, czy Pam Lidford. Od kilku lat jako coach wspiera osoby nie tylko z Polski, ale i z zagranicy w zwiększaniu ich produktywności oraz realizacji celów zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jej pasją jest rozwój osobisty, którym zajmuje się od 10 lat. Stale pogłębia swoją wiedzę w tym zakresie, uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach i warsztatach w Polsce i w Anglii.

www.zubercoaching.pl

1+

Udostępnij:

Polecane artykuły

Send Us A Message