Święta ze zwierzakami: jak zmniejszyć stres u zwierząt?

Właściciele zwierzaków zazwyczaj zaczynają szukać miejsca, w którym mogliby zostawić swoje zwierzęta na okres grudniowych świąt dopiero na trzy dni przed wyjazdem. To właśnie brak wcześniejszego przygotowania ze strony właścicieli jest jednym z głównych problemów związanych z opieką nad zwierzętami w okresie świątecznym. Zaufanie kochającemu tymczasowemu opiekunowi, który chętnie zajmie się zwierzęciem, pomaga zarówno rodzicom, jak i ich pupilom spędzić spokojnie święta.

Grudniowe święta, chociaż dla wielu z nas radosne, są zazwyczaj stresujące dla naszych pupili. Szczególnie stresujący może być Nowy Rok – psy słyszą do 60,000 hz podczas gdy ludzie słyszą tylko 20 000hz, więc mogą być bardziej przytłoczone podczas tych świąt. W starciu z odgłosami fajerwerków koty i psy mogą skomleć, chować się, kulić, trząść się, a nawet uciekać.

Obchody Świąt i Nowego Roku wywierają wpływ zarówno na koty, jak i na psy i wymagają od ich właścicieli różnej opieki, aby zminimalizować stres i ograniczyć pozostałe skutki poświąteczne.

Największy problem – brak wcześniejszego przygotowania

Wielu właścicieli zwierzaków staje przed dylematem opieki nad swoimi pupilami, jeśli wyjeżdżają na święta w okresie grudniowych uroczystości. Wiele osób przecenia gotowość swoich rodzin do opieki nad zwierzętami, a hotele dla zwierząt są zwykle w pełni zarezerwowane w tym okresie.

“Zazwyczaj rodzice swoich czworonogów zaczynają szukać miejsca, w którym mogliby umieścić swojego pupila na czas świąt w ostatnim tygodniu, zwykle na trzy dni przed wyjazdem, co powoduje niepotrzebny stres zarówno dla nich samych, jak i dla ich zwierząt. Hotele dla zwierząt nie zawsze są odpowiednie dla każdego psa lub kota” – powiedział Deividas, współzałożyciel i dyrektor generalny Boop, litewskiej aplikacji, która łączy właścicieli z opiekunami zwierząt w celu krótkoterminowej opieki nad zwierzętami. “Istnieją też inne alternatywy, takie jak znalezienie opiekuna, który z przyjemnością zaopiekuje się zwierzęciem.”

Koty są zwierzętami terytorialnymi, więc mogą czuć się szczególnie zaniepokojone, jeśli zostaną zabrane z domu. Jednak pozostawienie ich samych z jedzeniem na tydzień nie jest rozwiązaniem, ponieważ koty potrzebują interakcji społecznych, czasu na zabawę, pieszczot i komfortu, który może zapewnić człowiek.

Wspólne świętowanie ze zwierzakiem nie zawsze jest najlepszym pomysłem, szczególnie jeśli w pobliżu znajduje się wiele nowych osób. Jeśli zwierzę nie jest przyzwyczajone do kontaktów towarzyskich z wieloma osobami naraz, zabranie go do domu przyjaciela lub zaproszenie ludzi może znacznie podnieść poziom stresu zwierzaka.

“Kiedy w grę wchodzi alkohol, ludzie nie zawsze kierują się dobrem zwierzęcia. Na przykład, mogą dać mu jedzenie, które może sprawić, że zwierzę zachoruje lub nawet będzie dla niego trujące. Głośne dźwięki, które towarzyszą imprezie, również nie pomagają sytuacji” – powiedział ekspert.

Wybór bezpiecznego miejsca na święta – priorytet dla rodziców zwierząt domowych

Jeśli pupil jest mocno przywiązany do swojego ludzkiego rodzica, odczuwa lęk separacyjny, stresuje się głośnymi dźwiękami, ma tendencję do niszczenia mebli i innych elementów wnętrza, gdy jest pozostawiony sam lub nigdy nie był pozostawiony sam w domu, to pozostanie z nim lub znalezienie osoby, która mogłaby zaspokoić jego potrzeby w tak stresującym czasie, musi być priorytetem dla każdego właściciela zwierzaka.

Właściciele czworonogów mogą znaleźć osoby, które z chęcią podejmą się roli tymczasowego rodzica w aplikacji Boop, która od grudnia dostępna jest w Polsce. Aplikacja pozwala wybrać nianię dla zwierzaka w okolicy zamieszkania właściciela i zapewnić mu bezpieczne miejsce pobytu.

“Nawet jeśli pupil przebywa z nową osobą, to nadal jest ona dla niego opiekuńcza i kochająca, więc jest to dla niego mniej stresujące. Obecność człowieka może być szczególnie pocieszająca w stresujących sytuacjach” – dodaje Deividas. “Opiekun może bawić się z psem, wychodzić z nim na spacery i szkolić go. Krótko mówiąc, robić wszystkie czynności związane z odstresowaniem zwierzęcia. Pobyt z kochającym opiekunem zmniejsza również lęk separacyjny, a zwierzę czuje się bezpieczniej.”

Setki rodziców zwierzaków już wcześniej zarezerwowało pobyt dla swoich pupili u opiekunów za pośrednictwem aplikacji w sąsiednim kraju – na Litwie. Dla 90% opiekunów to nie pierwszy raz, kiedy opiekują się zwierzakiem w okresie świąt. Według Boop, liczba osób poszukujących opiekunów dla swoich pupili wzrosła 2-3-krotnie w okresie świątecznym w porównaniu do listopada, a 80% z nich to właściciele psów.

0

Udostępnij:

Polecane artykuły

Send Us A Message