Olga Kozierowska: Jak pandemia wpłynęła na sytuację kobiet na rynku pracy?

– Pandemia koronawirusa mocno odbija się na sytuacji zawodowej Polek. Wiele kobiet straciło możliwości jakiegokolwiek zarobkowania – pracę, zlecenia, a nawet własną firmę. Na pewno negatywnie wpływa na to fakt, że właśnie te branże, w których pracuje dużo kobiet, najbardziej ucierpiały w dobie pandemii. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest szybka adaptacja np. swojego biznesu do obecnych potrzeb klientów, których życie także przez koronawirusa się zmieniło. Rozmowa z Olgą Kozierowską, Prezeską Fundacji Sukces Pisany Szminką

Czy mogłaby Pani zdradzić sekret skutecznego zarządzania firmą i zespołem w sytuacji kryzysowej jaką obecnie teraz mamy w świecie w wyniku pandemii?

Obecnie, kiedy albo pracujemy hybrydowo albo pracujemy online w różnego typu organizacjach to bardzo ważny jest kontakt ze swoim zespołem. I co jest bardzo ciekawe – o czym całkiem niedawno rozmawiałam z psychologiem Jackiem Santorskim – to, to, że dziś lider przede wszystkim powinien skupić się na emocjach i potrzebach swoich pracowników, robić listy „to be” zamiast listy „to do”. Czas pokazał, o co wiele organizacji się bało, że nie trzeba nadmiernie kontrolować swoich pracowników i patrzeć im na ręce jak przebywają w biurze, żeby „dowozili rezultaty”. Okazało się, że wiele firm miało o wiele lepsze wyniki podczas tego pandemicznego roku niż wcześniej. To oczywiście przekłada się na pewne trudności dla pracowników, bowiem nasze badania pokazały, że pracownicy na home office pracują więcej godzin w ciągu dnia. Trudno jest podczas pracy zdalnej w domu oddzielić dziś w jakiś sposób nawet fizyczny samo miejsce pracy od miejsca rodzinnego czy relaksu, w którym ładujemy swoje baterie. Ludzie pracują więcej. Wiele firm stanęło na wysokości zadania i zapewniło swoim pracownikom odpowiednie warunki pracy w domu, począwszy od zapewnienia odpowiedniego łącza internetowego przez odpowiednie fotele, sprzęt, a także biurka.

Jak pandemia wpłynęła na sytuację kobiet na rynku? Jak kobiety powinny sobie poradzić z kryzysem zawodowym?

Pandemia koronawirusa mocno odbija się na sytuacji zawodowej Polek. Wiele kobiet straciło możliwości jakiegokolwiek zarobkowania – pracę, zlecenia, a nawet własną firmę. Na pewno negatywnie wpływa na to fakt, że właśnie te branże, w których pracuje dużo kobiet, najbardziej ucierpiały w dobie pandemii. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest szybka adaptacja np. swojego biznesu do obecnych potrzeb klientów, których życie także przez koronawirusa się zmieniło. Oczywiście istnieje także wiele biznesów, których niestety nie da się przenieść do Internetu, a niektóre zawody wręcz zaczynają znikać. Pandemia przyspieszyła rewolucję technologiczną, a zatem warto się rozglądać za tym co będzie „zaraz”, co się teraz tworzy, jakie zawody powstają. Zatem jeżeli nie adaptacja to obserwacja. Warto obserwować trendy, korzystać z kursów online, dzięki, którym można zdobyć nowe kompetencje. Jeżeli mówimy o nowych technologiach to jest wiele kursów np. dla kobiet 40+ albo 50+. Podczas takich kursów kobiety mogą uczyć się programowania czy kodowania. Jest także wiele zawodów, w których można wykorzystać swoje obecne kompetencje niekoniecznie ucząc się od razu twardych kompetencji technologicznych. Można na przykład korzystać z tego co nam „wypluje” sztuczna inteligencja i nauczyć się tym odpowiednio zarządzać. Dzisiaj pandemia stawiam przed nami bardzo duże wyzwanie, gdzie wygrają Ci którzy będą bardzo elastyczni, będą się szybko adoptować do nowych potrzeb rynku i na nie odpowiadać, a także będą szukać możliwości przebranżowienia się. Tutaj bardzo istotny jest nasz mindset.  

Jakie według Pani będą długofalowe skutki pandemii w biznesie? Czy obecna sytuacja może mieć jakieś korzyści?

Myślę, że biznes w takiej formie jaką znamy sprzed pandemii już nie wróci. Dostrzegam jednak pewne plusy obecnej sytuacji i to na nich chciałabym się skupić. Pandemia przyspieszyła rozwój technologiczny przedsiębiorstw, na przykład poprzez konieczność przeniesienia danych do przestrzeni elektronicznej, co zoptymalizowało pracę wielu firm. Chcę patrzeć na ten kryzys jak na wyzwanie, które może nas nauczyć wielu rzeczy i paradoksalnie zbliżyć do siebie.

O Fundacji:

Fundacja Sukces Pisany Szminką funkcjonuje od 2008 roku zrzeszając ze sobą przedsiębiorcze kobiety z naszego kraju. Jej współzałożycielkami są Olga Kozierowska i Olga Legosz. Misją organizacji jest wspieranie kobiet i młodzieży w rozwoju osobistym i zawodowym, a także zapewnianie im fachowej wiedzy niezbędnej do realizacji swoich marzeń. Fundacja zrealizowała liczne projekty np. program aktywizacji zawodowej kobiet Sukces TO JA, ogólnopolski konkurs Bizneswoman Roku oraz kampanie społeczne takie jak: #SukcesWMojejNaturze, #NiePrzepraszamZa.

0

Udostępnij:

Polecane artykuły

Send Us A Message