Ofiarami stereotypów jesteśmy wszyscy. Co możemy zrobić by to zmienić?

Pamiętajmy, że stereotypy funkcjonują wszędzie. Nie tylko kobiety są ofiarami stereotypów, ale także i mężczyźni. Sami je zresztą też przenosimy. – mówi Olga Kozierowska, Prezeska Fundacji Sukces Pisany Szminką.

Co dla Pani kryje się pod pojęciami etyka firmy i etyka biznesu?

Etyka w biznesie to dla mnie przede wszystkim relacje, normy oraz reguły postępowania, nie tylko wewnątrz organizacji z pracownikami czy współpracownikami, ale także na zewnątrz – z klientami, partnerami, konkurencją i całym społeczeństwem. Etyka w biznesie wiąże się dla mnie z odpowiedzialnością. Jesteśmy Fundacją, która ma swoją określoną misję, lecz dla mnie osobiście jest to nie tylko misja organizacji, ale także moja życiowa misja i działania realizujące tę misję wykraczają szeroko poza same projekty Fundacji, ich beneficjentki czy firmy, z którymi współpracujemy.

Etyka w biznesie dzisiaj wchodzi także w obszary naszej Fundacji bardzo bliskie – diversity, inclusion i equity – gdzie po prostu organizacja zobowiązana jest do tego by jej pracownicy czuli się usłyszani oraz czuli, że ich potrzeby są brane pod uwagę. Organizacja etyczna to taka, która swoich pracowników traktuje we właściwy sposób, rozwijając ich talenty, dając im możliwości, odpowiednio się z nimi komunikując. Ostatnio bardzo interesuje mnie temat „sprawiedliwie nie znaczy po równo”. Przecież każdy indywidualnie potrzebuje innych zasobów, żeby osiągnąć te same rezultaty, o czym bardzo często zapominamy. To także był temat jednej z debat, którą zorganizowaliśmy w ramach akcji Wiedza Nie Ma Płci.

Skąd pomysł na akcję #WiedzaNieMaPłci?

Co roku w ramach Klubu Champions of Change, który założyłyśmy w 2018 roku organizujemy jakąś akcję, która realizuje jego cele. Gdy na świecie rozgorzała pandemia, każdego dnia dziesiątki ekspertów w polskich mediach komentowało bieżące wydarzenia. Wśród nich zabrakło jednak kobiet. Tegoroczne dane obrazujące ilość ekspertek wypowiadających się w mediach pokazują regres, zwłaszcza jeśli porównamy je do roku 2016. Właśnie to zjawisko nas zainspirowało. Wiedza Nie Ma Płci to łącznie pięć debat, w których to właśnie specjalistki i top menedżerki, zabierają głos. Jedynym mężczyzną jest dziennikarz prowadzący wydarzenia. W ramach akcji stworzyliśmy także listę ekspertek – kobiet biznesu, które zajmują wysokie stanowiska w międzynarodowych firmach. Każda z nich ma wiedzę. Każda z nich posiada bogate doświadczenie i każda z nich w swojej branży jest autorytetem. Lista dostępna jest na stronie naszej Fundacji. W akcji wsparły nas korporacje, która aktywnie działają na rzecz równości oraz różnorodność takie jak: BNP Paribas, Mastercard, Microsoft, Citi Handlowy, Deloitte, Philip Morris, MARS, NatWest, Unilever czy Shell. Zachęcam wszystkich do wsparcia akcji. Każdy może zostać jej przyjacielem i podzielić się własnymi doświadczeniami oraz spostrzeżeniami. Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką i Klub Champions of Change są po to by szukać rozwiązań, a nie oceniać.

Olga Kozierowska

Kobiety szefowe, kobiety na wysokich stanowiskach, przedsiębiorcze kobiety – nierzadko padają ofiarą stereotypów.

Pamiętajmy, że stereotypy funkcjonują wszędzie. Nie tylko kobiety są ofiarami stereotypów, ale także i mężczyźni. Sami je zresztą też przenosimy. Mózg funkcjonuje w taki sposób, że od razu stara się kategoryzować – żeby było łatwiej i prościej. Ze stereotypów powstaje coś takiego co po angielsku nazywa unconcious bias. Są to nieuświadomione uprzedzenia wobec reprezentantów danej rady, społeczności, płci, orientacji seksualnej czy religii. Takie uprzedzenia są bardzo silne właśnie dlatego, że nie zdajemy sobie z nich sprawy. I to one wyrządzają największą krzywdę, bo ograniczają wykorzystanie talentów ludzi w sposób sprawiedliwy np. w przypadku zarządzania organizacją. Istnieją testy, które można sobie samemu zrobić i dowiedzieć się, co w nas drzemie w środku. Przykładem takiego testu jest narzędzie stworzone przez Project Implicit. Ja sama ostatnio wykonałam jeden z takich testów. Ze względu na to, że unconcious bias jest tak silny warto zdawać sobie z niego sprawę. Bo wszystko zaczyna się od świadomości. Także nasza zmiana osobista.

O Fundacji:

Fundacja Sukces Pisany Szminką funkcjonuje od 2008 roku zrzeszając ze sobą przedsiębiorcze kobiety z naszego kraju. Jej współzałożycielkami są Olga Kozierowska i Olga Legosz. Misją organizacji jest wspieranie kobiet i młodzieży w rozwoju osobistym i zawodowym, a także zapewnianie im fachowej wiedzy niezbędnej do realizacji swoich marzeń. Fundacja zrealizowała liczne projekty np. program aktywizacji zawodowej kobiet Sukces TO JA, ogólnopolski konkurs Bizneswoman Roku oraz kampanie społeczne takie jak: #SukcesWMojejNaturze, #NiePrzepraszamZa.

0

Udostępnij:

Polecane artykuły

Send Us A Message