Małgorzata Dąbrowska: Wszystko rodzi się z relacji!

Wszystko rodzi się z relacji. Doświadczam tego nieustannie, że czasem jedna rozmowa, jedno spotkanie potrafi zupełnie zmienić nasze życie. Polecam każdemu. Trzeba iść do ludzi i z nimi rozmawiać, a potem dzieją się autentyczne cuda. Wciąż się zachwycam i dziękuję Panu Bogu za wszystkie relacje, nawet te trudne, przez które uczę się najwięcej.  – mówi Małgorzata Dąbrowska, założycielka “Boskiego Biznesu”, trener rozwoju, coach.

Skąd pomysł na powstanie projektu “BOSKI BIZNES”?

Z życia!Kiedy pracowałam w korporacji, nauczyłam się, że relacje są podstawą każdego biznesu. Szukałam więc wszelkich możliwości, aby poznawać nowych ludzi i  stale poszerzać swoje kontakty. Tak się zdarzyło,  że obok mojego biura ubezpieczeniowego powstało biuro Dębickiego Klubu Biznesu. Oczywiście się tym zainteresowałam i  bardzo szybko przystąpiłam do klubu. Niestety okazało się,  że jestem jedyną kobietą w tym klubie. To spowodowało,  że zaczęłam lobbować na rzecz kobiet. To były jeszcze te dobre czasy  kiedy na wiele działań były pieniądze i członkowie Zarząd Klubu zgodzili się na  zorganizowanie I Forum Kobiet Przedsiębiorczych Powiatu Dębickiego i tak to się zaczęło. Przez pierwsze lata organizowałam forum raz w roku. A kiedy już nie było pieniędzy, a z drugiej strony dziewczyny pytały o częstsze spotkania, doszłam do wniosku, że zaryzykuje i zaproszę je na spotkania comiesięczne. Potem było szukanie nazwy i bardzo szybko miałyśmy decyzję, razem z moją córką Niną, która jest ze mną w tym projekcie, że to będzie Boski Biznes. Nina miała trochę wątpliwości czy to się sprawdzi – zwłaszcza ten Boży element , ale ostatecznie przekonała ją jej koleżanka, która potwierdziła, że właśnie tego brakuje na rynku.  

Co jest główną misją Waszych comiesięcznych spotkań dla kobiet biznesu?

Wiara, Biznes, Relacje. Zdecydowanie mogę powiedzieć, że misja tych spotkań pokrywa się z moją osobistą misją, która brzmi: Jestem tu po to aby bardziej kochać, piękniej  żyć skuteczniej działać i więcej inspirować. I po to się  właśnie spotykamy: aby się poznać, aby się wspierać, aby się nawzajem inspirować  i tworzyć coraz lepsze biznesy,  aby zarabiać coraz więce, aby mieć godziwą Dziesięcinę i zmieniać ten nasz świat na lepsze i piękniejsze miejsce. Wierzę w przykład  jednostki. Trzeba dużo dobrych,mądry i sprytnych  ludzi działających w oparciu o prawdziwe wartości, a wtedy świat będzie stawał się i lepszy i piękniejszy, bo oni będą przykładem i inspiracją. Te wartości dla mnie w sposób jednoznaczny wynikają z mojej wiary i okazało się, że jest mnóstwo kobiet, które chcę na wierze i  w oparciu o te wartości budować swoje życie osobiste i zawodowe, i mają odwagę o tym mówić.

Dlaczego wciąż tak mało kobiet mówi otwarcie o swojej wierze, o Bogu?

Właśnie – dlaczego? Myślę że dlatego,  że jeśli mówimy o wierze to to pociąga za sobą zobowiązanie. Trudne zobowiązanie. Pojawia się więc w  nas, najnormalniej w świecie, strach, że ktoś nam zarzuci brak konsekwencji w tym co mówimy i co robimy, i z tego nas rozliczy. Pojawiają się więc obawy, że może nie spełnię tych zobowiązań, że zawiodę. Czasami rzeczywiście jest to bardzo trudne, ale najważniejsze jest to, ile razy powstajemy, nawet kiedy zdarzy się upadek. Przecież wszyscy tak naprawdę najbardziej szanujemy tych ludzi, którzy mimo upadku się podnoszą, stają w prawdzie. Osobiście, mam już gotowość aby się poddać ocenie. I wiem, jak bardzo, ja również potrzebuję przykładu – świadectwa. Dlatego odważyłam się mówić o moich wartościach, o wierze w Boga, aby też dodać odwagi innym kobietom, i dzieją się wielkie rzeczy. Dziewczyny coraz odważniej dzielą się swoją wiarą w swoich środowiskach, w swojej pracy. A wiesz czemu to jest takie ważne? Znalazłam takie badania z których wynikało, że najwięcej nawróceń dokonuje się właśnie w pracy – prawie 90%.

Macie swój Dekalog Boskiej Liderki. Trzy najważniejsze punkty z tego dekalogu, które szczególnie warto zapamiętać?

Polecam oczywiście wszystkie punkty, ale skoro pytasz o najważniejsze, to dla mnie, w tym momencie życiowym te: 

WSZYSTKO CO ROBIĘ – ROBIĘ NA 100 %.NIEUSTANNIE SIĘ ROZWIJAM I DĄŻĘ DO DOSKONAŁOŚCI. 

DZIAŁAM KONSEKWENTNIE BEZ WZGLĘDU NA MOJE EMOCJE. 

NIGDY SIĘ NIE PODDAJĘ – JESTEM WIERNA OBRANYM WARTOŚCIOM. 

Cały Dekalog jest do pobrania ze strony boskibiznes.pl. Zapraszamy!

Jakimi wartościami kierujesz się w biznesie?

Najkrócej odpowiadając: bożymi, czyli działam zgodnie z prawdą i zgodnie z prawem. Nie jest to łatwe, są momenty, kiedy jest bardzo ciężko, bo czasem się to najnormalniej w świecie nie opłaca, ale warto, bo pozostaje czyste sumienie i  satysfakcja. Niestety mamy w naszym społeczeństwie bardzo dużą hipokryzję, czyli deklarujemy wartości chrześcijańskie, ale bardzo często zapominamy o nich w przestrzeni społecznej i w biznesie. Zapominamy, że to dotyczy relacji do pracownika i do klienta, a nawet do państwa, czyli chodzi o uczciwe płacenie podatków. Wiem, że są wysokie, ale z jakiegoś powodu Pan Bóg tutaj nas powołał do życia, więc tu mamy żyć uczciwie. Nawiasem mówiąc jestem bardzo wdzięczna Panu Bogu za to że jestem Polką. I to im więcej wyjeżdżam, tym bardziej to doceniam. Jestem dumna z Polski i Polaków, i bardzo lubię moje miejsce na ziemi czyli moje  piękne Podkarpacie. 

Co, Twoim zdaniem, jest największą siłą kobiet w biznesie?

Empatia czyli współodczuwanie. My kobiety chyba częściej na to zwracamy uwagę. Umiemy się wczuć w sytuację drugiego człowieka. A druga cecha, która przychodzi mi do głowy to wytrwałość. Według mnie kobiety są bardziej konsekwentne i zdyscyplinowane, ale to tylko moja opinia. Znam bardzo wielu mężczyzn, których podziwiam również za te cechy.  Jednak generalizując, kobiety są bardziej cierpliwe w oczekiwaniu na wyniki w biznesie. Niestety mamy też swoje słabości, trochę wolniej podejmujemy decyzję o zmianach, bo jesteśmy bardziej ostrożne. To co mnie cieszy, a widzę to na przykładzie fajnych projektów, które Boskie realizują, że potrafimy wspaniale współpracować. 


Czasem jedna rozmowa, jedno spotkanie potrafi zupełnie zmienić nasze życie.

Jak ważne w biznesie się polecenia, rekomendacje? Jak ważny jest networking?

Ja uważam, że najważniejszy, bo wszystko rodzi się z relacji. Doświadczam tego nieustannie, że czasem jedna rozmowa, jedno spotkanie potrafi zupełnie zmienić nasze życie. Polecam każdemu. Trzeba iść do ludzi i z nimi rozmawiać, a potem dzieją się autentyczne cuda. Wciąż się zachwycam i dziękuję Panu Bogu za wszystkie relacje, nawet te trudne, przez które uczę się najwięcej.  

Osobiście korzystam z rekomendacji, bardzo pomagają w biznesie i staram się regularnie o nie prosić i to działa. 

Masz własną definicję networkingu? 

Nie! Korzystam i bardzo lubię definicję Grzegorza Turniaka, że networking to “danie szansy przypadkowi”. Więc po pierwsze zachęcam z całej siły aby z networkingu korzystać. I chciałabym każdemu powiedzieć: proszę odważ się go robić i obserwuj wyniki “przypadkowych” spotkań. Oczywiście nie ma przypadków! Przypadek to drugie imię Ducha św, a Pan Bóg bardzo lubi się  przypadkami posługiwać. 

Ciężka praca, pokora i wytrwałość. Co jeszcze potrzebne jest w drodze do sukcesu? 

Prawie wymieniłaś wszystko! Ja bym tylko jeszcze dodała świadomość czyli zrozumienie co robię i po co to robię i samoświadomość czyli kim jestem i do czego jestem powołana, a za tym idzie wierność wartościom. I ja jeszcze bardzo potrzebuję codziennych momentów zatrzymania, aby się zastanowić i sprawdzić czy mam dobry kierunek czyli codzienna modlitwa i rachunek sumienia. W biznesie to się nazywa analiza biznesu i korzystanie z cyklu Deminga.

Plany na rok 2020? 

Jak zwykle duże. Wyjazdowa Akademia Boskich Liderek czyli Boski Mastermind we Włoszech nad Jeziorem Como. Będziemy się szkolić, dopracowywać nasze biznesy oraz wzrastać duchowo. Wreszcie  nowe miasta w których będzie Boski Biznes i na poważnie planuję napisanie książki. Jest tego trochę, a oczywiście wszystko w rękach Opatrzności.

Rozmawiała: Ilona Adamska

fot. Nina Dąbrowska

4+

Udostępnij:

Polecane artykuły

Send Us A Message