Kto odwiedza Polskę? Turyści z zagranicy coraz chętniej wybierają nasz kraj

IdoBooking sprawdziło, z jakich krajów pochodzą goście przyjeżdżający do polskich miast.

Na początku stycznia CNN Travel opisało kilka krajów i miast, do których warto pojechać w 2023 roku. Na pierwszej pozycji znalazła się Polska. Opiniotwórczy magazyn zaznaczył, że warto wybrać się do kraju, który w ciągu ostatniego roku intensywnie pomagał dotkniętej wojną Ukrainie. Docenione zostały także walory turystyczne – jeziora, lasy, góry i miasta takie jak Kraków, Poznań, Gdańsk czy Warszawa.

Polski internetowy system rezerwacji i channel manger IdoBooking postanowił sprawdzić, czy w 2022 i na początku 2023 miejsca noclegowe odnotowują więcej rezerwacji z zagranicy. Badanie zostało wykonane na podstawie analizy zamówień w obiektach klientów.

– Już w ubiegłym roku zauważyliśmy wzrost rezerwacji dokonywanych przez turystów zagranicznych. W niektórych obiektach odsetek Polaków wynosi między 30 a 50 proc., a reszta gości to obcokrajowcy – mówi Marta Porzycka z IdoBooking.

Według specjalistów z IdoBooking turyści przyjeżdżają chętnie do Polski, ponieważ jest to kraj bezpieczny, z długą historią i wspaniałymi, dobrze zachowanymi zabytkami. Dodatkowo baza turystyczna w głównych miastach Polski jest dobrze zaopatrzona, a w hotelach i restauracjach nie ma problemu z dogadaniem się w języku angielskim. Plusem są także liczne i tanie połączenia lotnicze z największych miast Europy.

Kraków

Nie jest zaskoczeniem, że jednym z kierunków najbardziej obleganych przez zagranicznych turystów, jest Kraków.- Nasze badanie pokazuje, że najczęściej przyjeżdżają tam Brytyjczycy, Niemcy, Holendrzy i Hiszpanie. Kraków kusi swoimi zabytkami, niezwykłą historią, bliskością gór. Turyści chętnie odwiedzają takie miejsca jak Wieliczka czy Oświęcim – wylicza Marta Porzycka.

Gdańsk

W trakcie pandemii aż 80 proc. gości, którzy rezerwowali noclegi w Gdańsku, stanowili Polacy. Zmieniło się to po pandemii. Teraz aż 45 proc. turystów odwiedzających Gdańsk pochodzi z zagranicy. Wśród nich większość stanowią Brytyjczycy, Niemcy, Szwedzi i Norwedzy.- Trójmiasto to piękny obszar, do którego nasi sąsiedzi ze Skandynawii mogą się szybko dostać. Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej je odwiedzają – dodaje Marta Porzycka.

Warszawa

W 2022 roku z powodu trudnej sytuacji geopolitycznej, w obiektach noclegowych w Warszawie aż 14 proc. gości stanowili obywatele Ukrainy. Stolicę Polski w 2022 roku odwiedzali również Litwini, Białorusini, Łotysze.- Z kolei w styczniu 2023 roku oprócz wyżej wymienionych narodowości, do Polski przyjeżdżali mieszkańcy krajów nadbałtyckich oraz Niemcy, Brytyjczycy, Amerykanie – wymienia Marta Porzycka.

Poznań

Poznań jest dużo mniej atrakcyjnym turystycznie miastem. Około 70 proc. stanowią Polacy. Wśród obcokrajowców najpopularniejszą grupę stanowią Niemcy. Na drugim miejscu plasują się Brytyjczycy.IdoBooking sprawdziło również, z jakich najdalszych zakątków świata pochodzą turyści odwiedzający Polskę na początku 2023 roku. Do Warszawy przyjeżdżali obywatele: Abchazji, Bangladeszu, Kuwejtu, Chile, Indonezji, Arabii Saudyjskiej. Trójmiasto odwiedzali turyści z Iraku, Bangladeszu, Hong-Kongu, Korei Południowej, Brazylii, RPA, Nepalu, Tanzanii, Andory. Poznań odwiedzali goście z Ghany, Malty, Omanu, Tajwanu, Australii, Korei Płd. Do Krakowa przyjeżdżali goście z Ekwadoru, Albanii, Kazachstanu, Mołdawii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

IdoBooking

IdoBooking to jeden z produktów firmy IAI S.A. Jest to internetowy system rezerwacji i channel manager dla właścicieli apartamentów, ośrodków wypoczynkowych, hoteli czy też domków letniskowych. Pomaga przy profesjonalnej, łatwej, bezkontaktowej i szybkiej obsłudze gości hotelowych. Pozwala m.in. na stworzenie własnej strony internetowej, integrację z popularnymi serwisami rezerwacji oraz automatyczną obsługę płatności.

0

Udostępnij:

Polecane artykuły

Send Us A Message