Kat Piwecka: If you can dream it, you can do it

– Są to słowa Walta Disneya, a ich polskie tłumaczenie brzmi: „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać”. Nie bójmy się naszych marzeń. Jeśli marzenie zakiełkowało w naszym sercu, to znaczy, że mamy wszystko co potrzeba, żeby je urzeczywistnić!
Całe moje życie jest dowodem na to, że warto podążać za marzeniami oraz że wytrwałością i pracowitością można zdziałać cuda. – mówi fotografka gwiazd Kat Piwecka.

Jesteśmy po premierze książki DECYZJA, KTÓRA ZMIENIŁA ŻYCIE. Jak wspominasz udział w wydarzeniu, które odbyło się w legendarnym teatrze SCENA RELAX w Warszawie?

To był cudowny wieczór w najlepszym towarzystwie! Każda z nas potrzebuje raz na jakiś czas założyć kieckę i szpilki oraz makijaż i mieć wieczór dla siebie – to właśnie poczułam, kiedy zostawiałam wszystkie niedokończone sprawy w pracy i w domu i pozwoliłam sobie na czas tylko dla siebie. Dodatkowo robotę zrobiło towarzystwo niesamowitych i inspirujących kobiet i nasze rozmowy o życiu i naszych biznesach. Wszystkie zostałyśmy docenione i uhonorowane statuetkami i nagrodami, więc czułyśmy się wyjątkowo!

Co sprawiło, że zdecydowałaś się podzielić swoją historią na łamach książki?

Kiedy zobaczyłam tytuł książki „Decyzja, która zmieniła życie” od razu poczułam, że jest to temat dla mnie. Miałam w życiu kilka takich momentów, kiedy podejmowałam ważne decyzje, po których moje życie obracało się o 180 stopni. Pomijając te prywatne decyzje, o których mogłabym tutaj także napisać kolejną książkę, podjęłam kilka ważnych decyzji zawodowych i o każdej z nich chciałam napisać mój felieton w książce. Ostatecznie zdecydowałam opisać decyzję o mojej pracy i pomieszkiwaniu w Portugalii. W książce można przeczytać, jak to wszystko się zaczęło, kiedy poczułam, że znalazłam mój drugi dom na samym krańcu Europy, a następnie jak przez lata wytrwale pracowałam nad tym, żeby tam przenosić się na kilka miesięcy w ciągu roku, mając w Polsce pracę (studio fotograficzne) i rodzinę (dzieci, męża, zwierzaki i dom). Ostatecznie udało mi się zarówno rozkręcić sesje fotograficzne w Portugalii, jak i wydać album fotograficzny IN LOVE WITH PORTUGAL, który jest sprzedawany na całym świecie. Ale tak naprawdę ta pierwsza i najważniejsza decyzja zdarzyła się kilkanaście lat temu, kiedy porzuciłam etat w korporacji i otworzyłam własne studio fotograficzne. To były zupełnie inne czasy niż dzisiaj, kiedy dosłownie co druga osoba jest fotografem. Wtedy moja decyzja była bardzo odważna i niespotykana, fotografów było zaledwie garstka w każdym mieście. Poszłam za głosem mojego serca i zdecydowałam się zrobić biznes z mojej wielkiej pasji. Dzisiaj kilkanaście lat później wiem, że to była najlepsza decyzja mojego życia. Moja marka osobista jest silna i stabilna, i już wkrótce nowe wyzwania przede mną. W ciągu najbliższych lat czeka mnie kolejna decyzja – chciałabym dołożyć sobie drugą działalność w obszarze współpracy międzynarodowej, w której pracowałam zanim zostałam zawodowym fotografem. Ostatni czas pandemii oraz wojny i galopującej inflacji pokazał mi, jak ważne jest dywersyfikowanie przychodów. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce podejmę kolejną decyzję, która zmieni życie. Z poprzednich doświadczeń już wiem, że zmiana zawsze niesie wiele dobrego.

Podczas Gali wręczono statuetki “SILNA I ODWAŻNA . Nagroda za odwagę w podążaniu za swoimi marzeniami”. Jakie znaczenie ma dla Ciebie przyznana nagroda?

Ogromne znaczenie, bo dosłownie poczułam, że ta nagroda jest idealnie „skrojona” na mnie! Całe moje życie jest dowodem na to, że warto podążać za marzeniami oraz że wytrwałością i pracowitością można zdziałać cuda. Nigdy nie miałam ani pieniędzy ani znajomości, miałam tylko siebie i własne marzenia oraz ponadprzeciętną pracowitość i wytrwałość. To właśnie marzenia zawsze pchały mnie do przodu i pozwalały mi przetrwać najcięższe okresy w moim życiu.


Nagrody, wyróżnienia, statuetki motywuję Cię do dalszej pracy? Do stawiania sobie wyżej poprzeczki? 

Wyróżnienia i statuetki są przyjemnym uznaniem i potwierdzeniem tego, że ktoś zobaczył naszą ciężką pracę w dążeniu do celu. Jednak ja i tak idę własną drogą z zaplanowanymi projektami i tak naprawdę nie patrzę na to, czy ktoś także uzna, że robię kawał dobrej roboty. Kiedy czuję, że muszę zrealizować jakiś projekt, taki jak na przykład album fotograficzny IN LOVE WITH PORTUGAL, nie zniechęciło mnie w ogóle, że żadne wydawnictwo nie było zainteresowane wydaniem tej książki. W moim felietonie o decyzji opisałam tą sytuację właśnie, że nigdy nie można się poddawać kiedy mamy w sercu ogromną potrzebę zrealizowania marzenia. Wydawnictwa odmówiły, bo sprzedaż kilkuset sztuk nie jest dla nich opłacalna. Kiedy wydałam książkę sama jako samodzielny wydawca, cieszę się jak dziecko ze sprzedaży każdej pojedynczej sztuki, a sprzedaż kilkuset sztuk jest dla mnie w zupełności wystarczająca!

Każda z bohaterek książki chce przekazać innym kobietom, by nie zmarnowały swojej szansy i odkryły własną ścieżkę. Czasami trzeba podjąć kilka błędnych decyzji, by dojść do odpowiednich wniosków i stanąć twardo na nogach. Ale, jak mawiał Mark Twain – „Dobre decyzje są wynikiem doświadczenia, a doświadczenie zdobywa się poprzez podejmowanie błędnych decyzji”. Czy są w Twoim życiu takie błędne decyzje, które finalnie okazały się z perspektywy czasu dobrem. Wyszły na lepsze? 

Jak najbardziej mam za sobą wiele błędnych decyzji, ale tak naprawdę po latach okazało się, że z każdej błędnej decyzji przyszła piękna lekcja do odrobienia. Nie biczuję się z powodu złej decyzji, bo wiem, że na tamten moment podjęłam jedyną decyzję, jaką mogłam i to była moja droga do dojścia do teraźniejszego momentu. Zgadzam się też z tym, że poprzez błędne decyzje zdobywamy doświadczenie. Dlatego tak ważne jest pozwolenie sobie oraz naszym dzieciom na popełnianie własnych błędów. 

Jakie przesłanie bije z Twojego felietonu zamieszczonego w książce “Decyzja, która zmieniła życie”? 

Zatytułowałam mój felieton: „IF YOU CAN DREAM IT, YOU CAN DO IT”. Są to słowa, które zobaczyłam na łodzi na plaży w pierwszym dniu mojego pierwszego pobytu w Portugali. Te słowa od razu trafiły do mojego serca i przez kolejnych 10 lat dodawały siły podczas mieszkania w Portugalii i pracy nad albumem fotograficznym. Są to słowa Walta Disneya, a ich polskie tłumaczenie brzmi: „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać”. Nie bójmy się naszych marzeń. Jeśli marzenie zakiełkowało w naszym sercu, to znaczy, że mamy wszystko co potrzeba, żeby je urzeczywistnić!

Mówi się, że porażki są częścią sukcesu. Że to najlepsza lekcja poznania siebie. Czym dla Ciebie są błędy, porażki, które popełniasz w życiu prywatnym i zawodowym? 

Wszelkie porażki i błędne decyzje są naszymi najlepszymi lekcjami. Ale też nie ma co się nad nimi za bardzo rozczulać. W danym momencie i na tamtym poziomie świadomości podjęliśmy jedyną słuszną decyzję. Dzięki temu zdobyliśmy nasze  doświadczenie życiowe i teraz możemy z niego czerpać przy kolejnych decyzjach. Poprzez takie myślenie, porażka w ogóle nie kojarzy mi się z czymś złym, raczej z ważnym doświadczeniem życiowym.

Celebrujesz jakoś swoje sukcesy, zwycięstwa

Nauka cieszenia się ze swoich sukcesów cały czas jest jeszcze przede mną. Nie do końca potrafię siebie docenić i się cieszyć z sukcesów. Dla mnie zawsze ważniejsza jest droga, niż efekt końcowy. Więcej satysfakcji daje mi długa i ciężka praca nad danym projektem, niż sam efekt. Ale tutaj wiem, że mam robotę do wykonania – nauczyć cieszyć się z własnych sukcesów i je celebrować!

Plany na rok 2023? Marzenie do zrealizowania? 

Wiem, że to będzie kolejny piękny rok. Rozpisałam już w kalendarzu wszystkie projekty i podzieliłam je na małe kroczki. W tym roku moja wystawa fotograficzna promująca album IN LOVE WITH PORTUGAL wraca po raz kolejny do Portugalii na ostatnie wielkie tournée. Jest to olbrzymie przedsięwzięcie organizacyjne i finansowe, więc śmiało mogę je potraktować jako marzenie do zrealizowania. Poza tym rozpoczynam kilka nowych wymarzonych projektów, o których na bieżąco będzie można przeczytać na mojej stronie WWW.KATPIWECKA.COM. Ale w tym roku po raz pierwszy też uczę się odpuszczać i rezygnować z niektórych projektów. Dotąd angażowałam się w zbyt wiele rzeczy, nie do końca rentownych, często bardziej wizerunkowych. Postanowiłam wrzucić na luz i mieć więcej czasu dla siebie!  

Książka do nabycia na www.ikmag.pl/sklep

KAT PIWECKA – fotografka gwiazd i dziennikarka podróżnicza. W 2002 roku ukończyła specjalność Handel i Marketing na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, a od 2009 roku z sukcesem prowadzi własne studio fotograficzne. Jej charakterystyczny styl fotografii – proste i minimalistyczne czarnobiałe, bliskie kadry ukazujące emocje i relacje zdobył wielkie uznanie wśród gwiazd polskich i zagranicznych. Z okazji 10-lecia twórczości wydała ekskluzywny album z portretami gwiazd i inspirujących osobistości Portraits 2020. Jako dziennikarz podróżniczy współpracowała z wieloma polskimi redakcjami – Onet.pl, Business Insider Polska, Imperium Kobiet, Law Business Quality, Oh!me, a od stycznia 2021 roku pisze dla portugalskiego Sapo.pt. Wiele lat temu znalazła swój drugi dom w Portugalii, co zaowocowało wydaniem albumu fotograficznego In Love with Portugal, który jest sprzedawany na całym świecie. Jako ekspert w dziedzinie fotografii, wspiera młodych fotografów na autorskich warsztatach fotograficznych oraz indywidualnych konsultacjach. Organizuje także międzynarodowe warsztaty fotograficzne w Portugalii. Jest autorką pierwszego w Polsce podręcznika z marketingu dla fotografów Od fotografki rodzinnej do fotografki gwiazd – sekret mojego sukcesu.

0

Udostępnij:

Polecane artykuły

Send Us A Message