Karboksyterapia – skuteczne leczenie dwutlenkiem węgla

Karboksyterapia jest to leczenie dwutlenkiem węgla. Została wynaleziona  1932 roku przez francuskich kardiologów pracujących w uzdrowisku Royat Na samym początku stosowano ją wyłącznie w zabiegach leczniczych. Kąpieli w wodzie z dwutlenkiem węgla poddawani byli pacjenci z różnymi chorobami krążenia oraz akumulacją tłuszczu w tętnicach. Przy pomocy tej metody możliwe było leczenie cukrzycy, wrzodów, odleżyn, miażdżycy, a także gangreny oraz kurczy kończyn i zakrzepowo–zarostowego zapalenia tętnic.

            Zauważono, że dwutlenek węgla może znacznie poprawić stan oraz wygląd skóry. Dlatego też, w latach dziewięćdziesiątych zdecydowano się na zastosowanie karboksyterapii również w leczeniu cellulitu. Wprowadzono ją także jako metodę wspomagającą wszystkie zabiegi chirurgii plastycznej.

            Na samym początku gaz podawano przy użyciu niezwykle prymitywnych urządzeń, w sposób bardzo niekontrolowany,  przez co zabieg nie należał do  bezpiecznych. Dodatkowo wstrzykiwanie zbyt dużych dawek zdecydowanie zwiększało bolesność samego zabiegu. To właśnie ból spowodował, że nie rozwijano tej metody dalej.

            Dopiero kiedy pojawiły się urządzenia nowej generacji, które pozwalały na podawanie bardziej precyzyjnej i bezpiecznej ilości dwutlenku węgla

w sposób śródskórny oraz podskórny powodowało, że karboksyterapia została wprowadzona do gabinetów kosmetycznych oraz medycyny estetycznej. Jednocześnie, udowodniono, że dzięki podawaniu gazu w konkretnym obszarze znacznie zwiększa się efektywność prowadzonego zabiegu.

            Z czasem odkrywano coraz więcej zastosowań i pozytywnego wpływu karboksyterapi na organizm ludzki. Ma ona także pozytywny wpływ na jakość życia pacjentów. Można powiedzieć, że jest to jedyna terapia działająca ogólnorozwojowo i pozwala na osiągnięcie efektu synergicznego. Jest uznawana obecnie za jedną z najbardziej efektywnych metod pozwalających na redukcję blizn, cellulitu oraz rozstępów. Pomaga także usprawnić krążenie, niszczy złogi tłuszczowe i opóźnia proces starzenia.

Rycina 1. Efekty karboksyterapii

Źródło: materiały własne. Zdjęcie wykonane w salonie

            Karboksyterpia jest zgodna z podejmowanymi procesami fizjologicznymi, które zachodzą codziennie w organizmie. Kiedy gaz zostaje zaaplikowany przedostaje się do płuc po czym zostaje wydalany w sposób naturalny jako produkt uboczny wymiany gazowej. W czasie zabiegu ilość podanego dwutlenku węgla jest najczęściej zbliżona do tej ilości, która jest wytwarzana w organizmie w czasie niewielkiego wysiłku fizycznego. 

            Należy podkreślić, że dwutlenek węgla wywołuje w  organizmie szereg powiązanych ze sobą reakcji. Tworzą one sieć zależności, które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania. Dwutlenek węgla po podskórnym podaniu rozbija mechanicznie złogi tłuszczowe i silnie rozszerza naczynia krwionośne, zwiększając przepływ krwi do obszaru leczonego. Powoduje to lepsze ukrwienie skóry. Mikrokrążenie zostaje przywrócone i pobudzone, co oznacza więcej tlenu i substancji odżywczych dla tkanek”. Następuje stymulacja produkcji kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność skóry oraz znacznie zwiększa się drenaż limfatyczny. Dzięki równoczesnej stymulacji układu limfatycznego dochodzi  do zwiększenia drenażu, a co za tym idzie możliwe jest szybkie ustąpienie wszelkich obrzęków.

            W czasie wykonywania tego zabiegu kluczowy jest sposób  podawania gazu do wybranego obszaru. Urządzenie, które pozwala na kontrolowanie zabiegu powoduje, że gaz nie przemieszcza się w sposób zupełnie nieskoordynowany, ale działa wyłącznie na leczonym obszarze. Pozwala to także znacznie zredukować odczucie bólu. W czasie siedmiu dni po zabiegu zwiększa się poziom cyrkulacji tlenu oraz przepływu krwi.

            Wskazania do stosowania karboksyterapii:

  • rozstępy, cienie pod oczami, cellulit (I-IV stadium), zahamowanie oraz odwrócenie procesu wypadania włosów, zlokalizowanie tkanki tłuszczowej, redukcja zmarszczek, teleangiektazje, redukcja zwiotczenia skóry oraz tkanki podskórnej po porodzie, regeneracja dłoni, blizny, przed i po operacjach liposukcji, redukcja podwójnego podbródka, opadające powieki, rewitalizacja skóry, redukcja obrzęków i sińców wokół oczu, blizny potrądzikowe,  pooparzeniowe,  zmarszczki, wydatne bruzdy nosowo–wargowe.

Szczególne wskazania lecznicze (zabiegi te, w tych przypadkach mogą być   stosowane wyłącznie przez lekarzy):    

  • trudno gojące się rany, łuszczyca, kurcze kończyn, blizny pooperacyjne, zwiotczenie piersi, syndrom Raynaud’a, owrzodzenie żylakowe i cukrzycowe, zaburzenia krążenia oraz leczenie estetyczne wskazanie w ginekologii.

Do najczęściej wymienianych przeciwwskazań zalicza się:

  • ostrą niewydolność serca, przebyty zawał lub dławicę piersiową, niewydolność nerek i poddawanie się dializom, niedawno przebyty udar mózgu, chroniczne choroby płuc np. POCHP, niekontrolowane nadciśnienie krwi, epilepsję, niedawno przebyte zapalenie żył albo zator płuc, niekontrolowaną cukrzycę, nowotwory i chemioterapię, poikilodermię, zaburzenie gojenia oraz choroby tkanki łącznej, chorobę von Willebranda, hemofilię, zakażenia bakteryjne, stany zapalne tkanki podskórnej, ciała obce w obszarze, który miałby zostać poddany leczeniu, ostrą fazę opryszczki, wirusową infekcją skóry oraz trądzik różowaty czy zaczerwienienia szyi i dekoltu.

Zabieg ten stosuje się w serii 5-6. Zabiegi na twarz mogą być wykonywane w odstępach    jednego tygodnia lub co 2-4 tygodnie. Warto podkreślić fakt iż karboksyterapię z powodzeniem stosuje się w leczeniu wypadania włosów, w celu wzmocnienia cebulek włosów oraz łysienia.

Centrum Kosmetologii Estetycznej 
Edyta Furowicz
u. Warszawska 27
98-400 Wieruszów

1+

Udostępnij:

Polecane artykuły

Jakie produkty kupujemy w sieci?

Akcesoria elektroniczne, artykuły dla zwierząt, artykuły spożywcze, obuwie, części i akcesoria do pojazdów – to tylko kilka kategorii, które wiodły prym w 2023 roku. Oto

Send Us A Message