Kamila Krzyżaniak – malarstwo pełne pasji

Od kilku już lat Polacy coraz chętniej inwestują w sztukę. W cenie są prace młodych, polskich artystów, takich, jak np. Kamila Krzyżaniak. To znakomity pretekst, by spróbować odpowiedzieć na fundamentalne dla świata sztuki i artystów pytania dotyczące ich roli i kondycji w dzisiejszym świecie!

Dzieła młodych, polskich artystów z roku na rok zyskują uznanie wśród odbiorców sztuki. Już nie tylko koneserzy, ale też biznesmeni, a nawet średniozamożni ludzie wyrażają coraz większe zainteresowanie malarstwem czy rzeźbą. Analizując to zjawisko nie sposób jednak spytać o to, jak w tych realiach odnajdują się sami twórcy? Jaka jest rola artysty we współczesnym świecie, gdzie tym mianem określane są np. gwiazdki reality show? O odpowiedzi na te pytania pokusiła się Kamila Krzyżaniak, artystka, której prace zyskują uznanie klientów nie tylko w Polsce, czy w Londynie, gdzie mieszka i tworzy, ale też np. … w Katarze:

– Artysta to słowo bardzo subiektywne. O sobie mogę powiedzieć, że jestem rzemieślnikiem, który ma doskonale opanowany warsztat pracy, który pracuje dla innych i nie stawia się na piedestale. Człowiek zajmujący się sztuką to przede wszystkim rzemieślnik, który zarabia na tym, co stworzył, a artyzm to odczucie odbiorcy, który czuje (lub nie) głębię przekazu i piękno oddawane przez twórcę – wyznała Kamila Krzyżaniak w jednym z wywiadów.

Prace Kamili Krzyżaniak można podzielić na trzy główne “bloki tematyczne”, które zachwycą osoby o odmiennych upodobaniach. Pierwszy to portrety kobiet; zdecydowanych, pewnych siebie, a zarazem intrygujących, skrywających tajemnicę. Siłą tych obrazów jest nie tylko treść, ale też nieoczywista technika, którą posługuje się artystka. Tym samym Kamila Krzyżaniak każe zatrzymać się odbiorcy i zastanowić się nad zagadką jaką jest płeć piękna…

Artystka znakomicie realizuje się również malując konie. Subtelne piękno tych zwierząt przeniesione na płótno przez Kamilę Krzyżaniak porusza czułe struny tkwiące w każdym człowieku. Tym samym konie są dla malarki inspiracją z natury, nie tylko imitacją.

Kolejna płaszczyzna poszukiwań Kamili Krzyżaniak to seria obrazów zatytułowana “Fantasy”. Oniryczne wizje czy nierealni bohaterowie to dla wielu odbiorców metafory odnoszące się do stanu ducha, do pewnych wydarzeń w naszym życiu, które mogą mieć wiele znaczeń.

Tak rozległe obszary tematyczne w pracach Kamili Krzyżaniak świadczą o jednym: jest to artystka, której wszechstronność i gruntownie opanowana technika malarska budzą podziw i ciekawość:

– W sztuce najważniejsze są wolność i prawda. Jeżeli nie będziemy mieć wolności i nie będziemy mówili prawdy, to będziemy niewolnikami. Aby powstało coś oryginalnego i prawdziwego, to musimy pokazać siebie: kim jesteś, skąd przybyłeś i dokąd idziesz. Malarstwo jest kolebką uczuć. Ci, którzy najwięcej krzyczą, to ci, którzy po prostu mało wiedzą… – mówi Kamila Krzyżaniak.

Sztuka jest narzędziem uniwersalnym, które ma służyć do przedstawiania wielu poglądów, z którymi możemy się nie zgadzać. Ale nie oznacza to, że takie dzieło nie będzie się nam podobać. W sztuce nie liczy się tylko osoba, która ją tworzy, ale to, co pojawia się w dziełach i jak na nas one oddziałują.

Warto zatem poznać niepowtarzalny i inspirujący świat wykreowany w pracach Kamili Krzyżaniak!

Więcej na: https://www.facebook.com/kamilaKArtstudio

.

2+

Udostępnij:

Polecane artykuły

Send Us A Message