Jak skutecznie wzmocnić pewność siebie?

Problemy ze zbudowaniem poczucia własnej wartości dotyczą obecnie wielu ludzi, bez względu na ich wiek, płeć czy pozycję społeczną. Jak rozprawić się z tym zjawiskiem? Pomocą służy ekspert w tym zakresie, Ewelina Farbowska, certyfikowany coach, członkini Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu!



Pewność siebie to fundamentalna cecha, która pomaga człowiekowi realizować się w każdej przypisanej mu roli: w pracy, w związku, jako córka czy syn, ale też jako rodzic, jednym słowem: w relacjach z innymi ludźmi.

W obecnych czasach trudno znaleźć osobę, która nie czuje deficytu na tym polu. Na efekty nie trzeba długo czekać: osoba z zaburzonym poczuciem własnej wartości nie potrafi stawiać granic w związku, nie realizuje się na polu zawodowym, jest sfrustrowana lub przesadnie milcząca, zakłada maski, udając kogoś, kim nie jest, ucieka w używki… Lista jest naprawdę długa. Warto zatem zapytać, jakie są najczęstsze źródła braku pewności siebie?

– Do najczęstszych powodów braku pewności siebie możemy zaliczyć negatywne doświadczenia z dzieciństwa, kontakty z krytycznymi rodzicami, trudność z uzyskaniem wsparcia. Brak pewności siebie najczęściej bierze się z niskiej samooceny. Niska samoocena natomiast to efekt negatywnych przekonań temat. Samoocena to też samoakceptacja, czyli po prostu lubienie siebie takich, jacy jesteśmy, z całym pakietem wad i zalet – mówi Ewelina Farbowska, certyfikowany coach.

Zjawisko jest powszechne, ponieważ sprzyja mu wiele czynników. Niestety, w przypadku pań można wskazać więcej powodów, które niczym kropla drążąca skałę, sprawiają, że nie potrafimy czerpać radości z życia. Czy owe powody są odmienne dla kobiet, a odmienne dla mężczyzn? 

– W większości przypadków powody są podobne. Myślę, że u kobiet częściej brak pewności siebie spowodowany jest niezadowoleniem z własnego wyglądu, a co za tym idzie, brakiem samoakceptacji – mówi Ewelina Farbowska.

Uzasadnione jest zatem, by przeciwdziałać temu zjawisku i krok po kroku zacząć wzmacniać poczucie własnej wartości. Można to zrobić na wiele sposobów. Przede wszystkim, warto rozprawić się z przekonaniami, które wpojono nam w dzieciństwie, w środowisku, w którym przyszło nam dorastać. Przykłady takich twierdzeń szybko nasuną się każdemu z nas: “dziewczynki muszą być grzeczne”, “chłopaki nie płaczą”, “dziewczynki muszą opiekować się młodszym rodzeństwem”… Ograniczające nas schematy, niemające nic wspólnego z autentyczną mądrością czy wsparciem, dobrze jest rozpracować choćby po to, by zobaczyć, jak bardzo zdeterminowały i ograniczyły nasze życie.

Ewelina Farbowska

Ten pierwszy, fundamentalny krok wiodący do zbudowania poczucia własnej wartości, a czasem wręcz godności, ciężko jest jednak postawić samemu. W takich sytuacjach dobrze jest skorzystać ze wsparcia osoby, która z pewnego dystansu pomoże nam spojrzeć na nasze życie. Osoby, która pokaże, jak przepracować trudne chwile z naszej przeszłości, odkryje nasze talenty i sprawi, że na nowo uwierzymy w siebie. Mowa o profesjonalnym coachu, czyli o profesjonaliście, który dopasuje metody działania do indywidualnych potrzeb osób szukających wsparcia:

– Mimo tego, że klienci przychodzą z takim samym problemem, w tym przypadku brakiem pewności siebie, to praca z tymi osobami będzie zupełnie inna. Praca zależeć będzie od tego, jak dana osoba funkcjonuje, jakie ma przekonania, czy zna siebie, czy umie celebrować swoje sukcesy, czy tak samo jak się “piłuje”, tak samo się wynagradza.  Każda sesja jest inna, nawet jeśli dotyczy tego samego obszaru – mówi Ewelina Farbowska.

Proces odbudowy poczucia własnej wartości zawsze wymaga czasu i sporego nakładu pracy. Warto jednak podjąć ten wysiłek i czerpać z życia więcej radości i satysfakcji. Wskazówki dotyczące tego tematu można czerpać z książek, spotkań z przyjaciółmi, wspierającej rodziny, z webinarów i materiałów dostępnych w internecie. Z pewnością pomoże w tym także profesjonalista z zakresu coachingu.

Joanna Bielas

Więcej na: https://ewelinafarbowska.com.

0

Udostępnij:

Polecane artykuły

Send Us A Message