Edyta Furowicz: Wpływ kolagenu na starzenie się skóry

Proces starzenia się skóry prowadzi do pomniejszenia posiadanych przez nią zdolności do odpowiadania na czynniki stresowe pochodzące ze środowiska. To naturalne oraz niemożliwe do odwrócenia gromadzenie się uszkodzeń o charakterze wewnątrzkomórkowym, przerasta możliwości istoty ludzkiej do samo naprawy. Procesy starzenia się powodują utracenie balansu wewnątrz organizmu, a to z kolei powoduje zwiększenie ryzyka występowania chorób. Na procesy starzenia się skóry wpływają stosunkowo często niesprzyjające promieniowanie słoneczne UV (Sionkowska, 2005).

Takie promieniowanie, oddziałując na organizm poprzez dłuższy okres czasu może przyspieszyć powstawanie zmarszczek oraz bruzd, a poprzez to doprowadza do przemian zachodzących w strukturze kolagenu. Kolagen to białko wchodzące w skład tkanek łącznych o włóknistej strukturze, które jest najmocniej wystawione na działanie szkodliwych promieni UV, które dociera razem z promieniami światła słonecznego do skóry. Odnaleźć go można w każdym organizmie wielokomórkowym, buduje on skórę, kości, chrząstki, ścięgna ,zęby , występuje również  jako  substancja spajająca komórki.

Na skutek długotrwałego naświetlania promieniowaniem ultrafioletowym ma miejsce zjawisko nazywane fotosieciowaniem. Odnosi się ono do tworzenia żelu, który nie jest rozpuszczalny w polimerze oraz wiąże się z stwarzaniem wiązań kowalencyjnych o strukturze poprzecznej pomiędzy łańcuchami, na skutek działania promieniowania ultrafioletowego. Ze względu na zmiany zachodzące w kolagenie skóra pozbawia się własnej elastyczności oraz posiadanych możliwości co do pęcznienia co jest wynikiem pomniejszających się umiejętności wiązania H2O.

Tak więc z czasem poziom produkowanego kolagenu mocno spada, a co za tym idzie poprzez to pogorsza się nie tylko wygląd skóry, lecz również w sposób niekorzystny wywiera wpływ na ogólne samopoczucie. Oprócz tego kolagen, z uwagi na własne możliwości, znalazł zastosowanie w przemyśle mięsnym oraz kosmetycznym jak również medycynie i weterynarii (Pączkowski, 2003).

Centrum Kosmetologii Estetycznej 
Edyta Furowicz
u. Warszawska 27
98-400 Wieruszów
nip. 619-156-34-72

Edyta Furowicz

Kosmetologiem zostałam z zamiłowania. Realizując swoją pasję ukończyłam studia w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, ze specjalizacją “Odnowa biologiczna z elementami dietetyki” oraz Mmenager Ośrodków Spa i Wellness”. Zajmuję się również trychologią. Jestem linergistką i szkoleniowcem. W mojej wieloletniej pracy kieruję się  holistycznym podejściem oraz kładę duży nacisk na najwyższe standardy, ucząc się i szkoląc również poza granicami kraju. Jestem osobą zawsze uśmiechniętą,  pełną optymizmu, odpowiedzialną, lubiącą wyzwania i dobrze zorganizowaną. Moja praca często związana jest z wizerunkiem. Jest dla mnie jak sztuką, która gości w duszy. Z ogromną starannością i dbałością pielęgnuję w niej harmonię. Prywatnie kocham podróże, taniec, muzykę i dobrą kuchnię.

1+

Udostępnij:

Polecane artykuły

Send Us A Message