Dajmy sobie drugą szansę w pracy przyszłości – portal RocketJobs.pl w najnowszej kampanii #Drugaszansa

Już 1 na 5 osób, które zrezygnowały z pracy podczas pandemii, wróciła do byłego pracodawcy[1]. Co skłania pracowników do dawania drugiej szansy poprzedniemu miejscu pracy? Czy warto ponownie zatrudnić tego samego pracownika? I jak ułatwić sobie powrót do życia zawodowego po trudnych doświadczeniach życiowych? Portal pracy RocketJobs.pl przekonuje, że warto dać sobie drugą szansę w pracy przyszłości!

Powrót do byłego pracodawcy to zawsze kontrowersyjny temat. Mówi się, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, ale czy na pewno? Temat porusza w swojej nowej kampanii #DrugaSzansa RocketJobs.pl – portal pracy dla pracowników z segmentu white-collar. Inicjatywa ma na celu popularyzowanie dawania drugich szans w kontekście pracy. W cyklu materiałów eksperckich i audycji radiowych w newonce radio rozważane są takie problemy jak powrót do życia zawodowego po przebytej chorobie, psychoterapii, odwyku czy chociażby długiej nieobecności spowodowanej urlopem macierzyńskim.

Dlaczego warto dawać pracownikom drugą szansę?

Badania pokazują, że ponowne zatrudnianie byłych pracowników gwarantuje niższe koszty szkolenia i pozwala uzyskać lepsze wyniki pracy niż w przypadku osób nowo zatrudnionych lub wewnętrznie awansujących. Często okazuje się, że po otrzymaniu drugiej szansy są oni bardziej zaangażowani, lepiej się starają. Wpływ na efektywność ma także na pewno wcześniejsza znajomość danego środowiska pracy. O coraz większym otwarciu pracowników na byłych pracodawców świadczy fakt, że już 1 na 5 osób, które zrezygnowały z pracy podczas pandemii, wróciła do swojego byłego pracodawcy.

Wejście do nowej organizacji zawsze wiąże się z wysokim poczuciem stresu. Nowa kultura organizacyjna, przełożeni, o których na początku współpracy wiemy jeszcze niewiele, nieznany zespół, zadania będące wyzwaniem – to wszystko sprawia, że może towarzyszyć nam wiele niepewności. Sam efekt pandemii czy trudnej sytuacji związanej z agresją na Ukrainę ma tutaj również duże znaczenie – oprócz wyzwań takich jak praca zdalna czy rozproszone zespoły, pojawiły się często trudności związane z biznesami opartymi o dostawców zza wschodniej granicy – co poskutkowało zamknięciem wielu firm czy redukcją etatów w organizacjach bezpośrednio powiązanych z Rosją. Dlatego też na rynku zauważalny jest o wiele mocniejszy trend związany z powrotami do firm ich ex-pracowników – mówi Marcin Nowosad, HR Business Partner w RocketJobs.pl.

Jak ułatwić sobie powrót do życia zawodowego?

RocketJobs.pl porusza w swojej kampanii także kwestie powrotów do pracy po przerwie spowodowanej na przykład przewlekłą chorobą lub urlopem macierzyńskim. Z badań wynika, że aż 57% osób z chorobą nowotworową w wyniku diagnozy musi zaprzestać pracy lub zmienić dotychczas pełnioną rolę zawodową[2]. Zarówno osoby po przebytych chorobach jak i mamy po urlopach macierzyńskich często mają wrażenie, że wypadły z obiegu, niesłusznie czują się mniej wartościowymi pracownikami i są gotowe na większe ustępstwa względem pracodawcy. Aż 47% chorych nie domaga się elastycznego czasu pracy![3] Problemem może być też postawa pracodawcy. Kobiety wracające na rynek pracy oczekują od firm pomocy adekwatnej do sytuacji, jaką zastaną po okresie bierności zawodowej. Być może nie bez przyczyny aktywność zawodowa kobiet w Polsce wynosi jedynie 63%[4], co jest jednym z najniższych wyników w Europie. RocketJobs.pl przekonuje, że warto wspierać pracowników w powrocie do kariery, dodaje kobietom odwagi i pokazuje jak łatwiej przejść ten proces.

Wyniki badań przeprowadzonych przez Fundację Rodzic w Mieście pokazują, że najczęstszą obawą, deklarowaną przez wracające mamy jest strach, czy uda się pogodzić opiekę nad dzieckiem z pracą zawodową. Co ciekawe, co czwarta badana przez Fundację mama sygnalizowała, że ma poczucie, iż jej kompetencje zawodowe znacząco spadły[5]mówi Joanna Gospodarczyk – psycholog i coach, HR Biznes Partnerka i HR Menedżerka. Gdybym miała dać jedną radę wszystkim mamom, które po przerwie wracają na swoje poprzednie stanowisko, powiedziałabym „daj sobie i innym czas”. Pamiętaj, że choć wracasz w znane Ci miejsce, w czasie Twojej nieobecności sporo mogło się zmienić. Daj sobie przestrzeń, by to wszystko poznać  – dodaje.

Przebranżowienie i zmiana pracodawcy jako druga szansa dla Twojej kariery

Rynek pracy jest obecnie bardzo dynamiczny. Ostatni Monitor Rynku Pracy z kwietnia bieżącego roku (Raport Randstad, 2022) wskazuje, że 21% respondentów zmieniło pracodawcę w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, 18% zaś zadeklarowało zmianę stanowiska u swojego aktualnego pracodawcy. To oznacza, że niemal 40% respondentów zmieniło pracę lub zakres obowiązków w ciągu tylko pół roku[6]. Jakie są tego przyczyny? Jednym z głównych czynników zaraz obok wynagrodzenia jest brak możliwości rozwoju oraz wypalenie zawodowe. Według badania STADA Health Report 2022 ponad jedna czwarta (26 proc.) dorosłych Polaków czuje się na granicy wypalenia zawodowego[7]. Przemęczenie, przewlekły stres i brak satysfakcji motywują pracowników do porzucenia obecnych stanowisk, zmiany pracodawcy, a nawet branży. Niektórzy idą o krok dalej i powracają do starych pasji przekuwając je na własny biznes. Najbardziej skłonni do zmian są młodzi ludzie – aż 57% osób w wieku 18-29 lat zadeklarowała zmianę pracodawcy lub stanowiska w ostatnim czasie[8]. Jednak również coraz więcej dojrzałych zawodowo pracowników daje sobie drugą szansę na rozwój kariery. Raporty GUS pokazują, że już 130 tysięcy osób po trzydziestym roku życia zdecydowało się wrócić na studia[9]. Może to świadczyć o chęci obrania nowej drogi zawodowej.

Okazuje się, że osoby po pięćdziesiątym roku życia jako grupa całkiem wysoko oceniają swoje szanse na znalezienie nowej pracy (79%)[10]. 61% respondentów w tym wieku bierze nawet pod uwagę możliwość znalezienia lepszej pracy niż dotychczasowa – mówiJoanna Pietrzak – tłumaczka, lektorka językowa i trenerka biznesu w branży finansowej.I choć w grupach wiekowych 40+ i 50+ jest najniższa rotacja, nie musi to oznaczać wcale ogólnego braku chęci rozwoju czy zmian. Są to osoby będące w sile wieku, o ogromnym potencjale umysłowym i dużym doświadczeniu, które chcą nadrabiać działania i możliwości, jakie wcześniej były dla nich niedostępne poprzez dodatkowe szkolenia czy nawet powrót na studia – dodaje.

Komu jeszcze możemy dać drugą szansę w pracy?

Na przykład osobom po odbytych wyrokach sądowych, dla których powrót do pracy może być szansą na nowe, lepsze życie. Badania dotyczące przygotowania osób opuszczających zakłady karne do życia na wolności pokazały, że ponad 70% z nich za najważniejsze dla siebie uznało znalezienie pracy po zwolnieniu[11]. Pracownicy skazani w przeszłości za przestępstwa mają ogromne trudności ze znalezieniem pracy. W więzieniu nie mają dostępu do informacji o nowinkach i zmianach, jakie zachodzą w tym czasie w obrębie ich specjalizacji. To powoduje kłopot w powtórnym odnalezieniu się na rynku pracy. Ponadto zatrudnianie osób, które miały zatarg z prawem owiane jest dużą kontrowersją. Większość pracodawców ma obiekcje co do ich zatrudniania. Obawiają się oni niesolidności takiego pracownika i zagrożenia bezpieczeństwa innych pracowników. Czy jednak nie powinno im się dawać drugiej szansy? Praca jest przecież elementem, który może zapobiec powrotowi na drogę przestępczą i wrócić na właściwe tory.

Przykłady sytuacji zawodowych, w których pracodawcy dają drugą szansę pracownikom (lub na odwrót) można mnożyć. W różnych kontekstach podejmuje ten temat kampania RocketJobs.pl #Drugaszansa ukazując go w metaforyczny sposób – na przykładzie dawania drugiej szansy ciuchom z odzysku. W cyklu artykułów eksperckich, wywiadów z prawdziwymi bohaterami i audycji radiowych w newonce radio przekonuje, że warto łamać stereotypy, spojrzeć przychylniej na pracowników po przejściach i dać im szansę na rozwój. Inicjatywa odzwierciedla jedną z głównych misji portalu jaką jest zbliżanie do siebie pracowników i pracodawców poprzez lepsze zrozumienie wzajemnych potrzeb i motywacji. W poprzedniej kampanii portal zwracał uwagę na problematykę oczekiwań zawodowych generacji Z. Cykl video wywiadów z przedstawicielami tego pokolenia można obejrzeć na kanale YouTube marki – https://bit.ly/3Bqv9WN.

Więcej o RocketJobs.pl

RocketJobs.pl to nowoczesny portal pracy należący do gdańskiej spółki Just Join IT, dedykowany branżom cyfrowym m.in. marketingowi, sprzedaży, finansom, inżynierii i HR. Za platformą stoi społeczność ponad 170 tys. aktywnych członków, skupionych w kilkunastu grupach na Facebooku, a stronę miesięcznie odwiedza ponad 400 tys. pracowników white-collar. Do spółki należą także portal pracy justjoin.it dedykowany branży programistycznej oraz hellohr.pl z ogłoszeniami kierowanymi do branży rekrutacyjnej.


[1]https://www.businessoffashion.com/articles/workplace-talent/how-to-win-back-employees-who-quit-during-the-pandemic/?utm_source=LinkedIn&utm_medium=Fanpage&utm_campaign=01.08.2022

[2]  Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi (Rydzyński 2018)

[3]  Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi (Rydzyński 2018)

[4]  Dane GUS

[5]  Macierzyństwo a aktywność zawodowa, Raport z badania Fundacja Rodzic w Mieście 02.2022 r. 

https://pracujeiwychowuje.pl/wp-content/uploads/2021/02/Macierzynstwo-a-aktywnosc-zawodowa.-Raport-z-badania.-Fundacja-rodzic-w-miescie.pdf

[6] Raport Randstad, 2022 r.

[7] STADA Health Report 2022 r.

[8] Raport Randstad, 2022

[9] Raport GUS (2021), „Szkolnictwo wyższe i jego finanse w 2020 r.”, dostęp 18.07.2022: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/edukacja/edukacja/szkolnictwo-wyzsze-i-jego-finanse-w-2020-roku,2,17.html

[10] Raport Randstad, 2022

[11] https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/pomoc-spoleczna-dla-bylych-osadzonych.html

0

Udostępnij:

Polecane artykuły

Send Us A Message