Czy grozi Ci deficyt wyprostu kręgosłupa piersiowego? Sprawdź!

W codziennym życiu wypełnionym obowiązkami zwykle nie zastanawiamy się nad tym, czy przez większą część dnia zachowujemy prawidłową postawę. Jak się okazuje – w coraz większym stopniu jako społeczeństwo cierpimy na różnorodne patologie w obszarze narządu ruchu, a tzw. deficyt wyprostu kręgosłupa piersiowego jest niemalże zmianą ewolucyjną! Fizjoterapeuci z Warsaw Clinic pomogą zarówno w diagnozie tej dysfunkcji, jak i zaproponują właściwy program terapeutyczny.

Czy kiedykolwiek zastanawiamy się, ile godzin spędzamy przy komputerze w ciągu roku i jak to wpływa na nasz kręgosłup, jeśli nasza postawa nie jest prawidłowa? Zakładając, że pracujemy 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu – negatywnie wpływamy na nasz narząd ruchu aż przez niemal 2 000 godzin rocznie! Warto zadbać o kręgosłup, zwracając uwagę na właściwą postawę zarówno podczas pracy siedzącej, jak i np. w trakcie podróży autem.

Co oznacza deficyt wyprostu kręgosłupa piersiowego?

Jak wyjaśnia magister fizjoterapii Piotr Chyliński z Warsaw Clinic: „tzw. deficyt wyprostu kręgosłupa w odcinku piersiowym to powiększona kifoza piersiowa albo inaczej wada postawy określana jako plecy odcinkowo okrągłe. Ta dysfunkcja może mieć wiele przyczyn, wynikających z nieprawidłowych nawyków funkcjonalnych lub z przeciążeń i mikrourazów kręgosłupa piersiowego”.

Najczęstsze przyczyny deficytu wyprostu kręgosłupa w odcinku piersiowym to:

– nieprawidłowa pozycja siedząca podczas pracy przy komputerze,

– nieodpowiednia pozycja podczas korzystania ze smartfona albo tabletu,

– niewłaściwa postawa stojąca podczas różnych prac domowych,

– nieprawidłowe sposoby podnoszenia przedmiotów z podłoża,

– dolegliwości bólowe w obszarze jamy brzusznej,

– długotrwały kaszel w infekcjach oddechowych, w tym Covid-19.

Diagnoza deficytu wyprostu kręgosłupa piersiowego

„Deficyt wyprostu odcinka piersiowego kręgosłupa można dosyć łatwo zdiagnozować w badaniu przedmiotowym pacjenta w oparciu o badanie manualne i funkcjonalne przeprowadzone przez doświadczonego fizjoterapeutę” – wyjaśnia mgr Chyliński z Warsaw Clinic. „Przeprowadzone ostatnio takie badanie na zajęciach z dwudziestoosobową grupą studentów wykazało występowanie deficytu wyprostu aż u 80% badanych”. Dysfunkcja ta jest zatem powszechna już u młodych ludzi! Z całą pewnością pandemia, której doświadczyliśmy jako społeczeństwo i zmiany, które ugruntowała (praca zdalna) przyczynia się do nasilenia problemów z kręgosłupem i całym narządem ruchu.

Konsekwencje omawianego deficytu mogą obejmować:

– ograniczenie możliwości pełnego ruchu wentylacyjnego klatki piersiowej, czyli ograniczenie pojemności wdechowej; skutkiem tego może być niewydolność wysiłkowa, szybkie męczenie się i duszność powysiłkowa,

– pogłębienie lordozy w odcinkach szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa, co z kolei może prowadzić do dolegliwości bólowych, promieniowania bólu do kończyn górnych i dolnych oraz w konsekwencji do nieprawidłowej postawy wywołującej dyskopatię,

– ograniczenie ruchomości łopatki w stawie ramiennym; zdarza się, że pacjenci zgłaszający się z takim problemem cierpią na hipermobilność w stawie ramiennym i przewlekły zespół bolesnego barku,

– zaburzenia wegetatywne: problemy z trawieniem i wchłanianiem w układzie pokarmowym, z ukrwieniem obwodowym czy zaburzenia pracy oskrzeli.

Terapia deficytu wyprostu kręgosłupa w odcinku piersiowym

Jak tłumaczy mgr Chyliński: „terapia deficytu wyprostu jest również dla doświadczonego fizjoterapeuty dosyć łatwa i szybka w oparciu o terapią manualną kręgosłupa, a szczególnie poprzez zastosowaną terapię elongacyjno-ekstensyjną odcinka piersiowego. Należy jednak uzupełnić ją o instruktaż ćwiczeń wzmacniających stabilizację mięśniową kręgosłupa piersiowego oraz o instruktaż profilaktyki prawidłowej postawy i pozycji podczas wykonywania pracy i czynności dnia codziennego. Element samokontroli funkcjonalnej i stosowanej przez pacjenta fizjoprofilaktyki zapewnia trwałość efektów zastosowanej terapii manualnej”.

***

Warsaw Clinic zaprasza na konsultacje fizjoterapeutyczne, które rozpoczynają postępowanie diagnostyczno–terapeutyczne. Za profesjonalną opiekę nad Pacjentami odpowiada zespół doświadczonych fizjoterapeutów pod kierownictwem Pana Piotra Chylińskiego – Prodziekana Wydziału Nauk Medycznych Warszawskiej Akademii Medycznej, magistra fizjoterapii z trzydziestoletnim stażem zawodowym.

Więcej informacji o klinice: www.warsawclinic.eu

0

Udostępnij:

Polecane artykuły

Send Us A Message