Barbara Grzymkowska-Blok: Szukając rozwiązania…

Co roku pierwszego września ustawiam swoje dzieci pod tym samym krzakiem w ogrodzie i robię im serię zdjęć. Dzieci rosną, krzak rośnie jak wariat, a ja maleję.

Na każdym etapie życia jesteśmy inne. Kiedy przypomnę sobie siebie jako nastolatkę, mam ochotę mojemu ojcu podarować puchar. Kiedy widzę siebie jako dwudziestopięciolatkę z pierworodnym na ramieniu, uśmiecham się i myślę, że to był bardzo trudny czas dla mnie. Kolejne lata wcale nie okazały się łatwiejsze, a i dziś bywa ciężko. Jednak ja nie o tym… Bo o tym, jak wraz z upływem czasu zmienia się człowiek, powstała ogromna liczba elaboratów i wszelakiej mądrej treści.

Zmiana jest jedną z najbardziej pewnych sytuacji, jakich doświadczamy w swoim życiu. Zmienia się nasz wygląd, zmienia się nasz wzrost, zmieniają się nasze paznokcie, styl ubierania, poglądy, smaki i cała gama rzeczy.

Zmiana występuje też na poziomie czytelniczym. Na różnych etapach życia sięgamy po różne treści – i trzeba to sobie uświadomić.

Literatura jest niezwykle wspierającym narzędziem terapeutycznym i rozwojowym. Przykładów mogę podać bez liku, ale najbardziej prozaiczny jest taki, że kiedy jesteś na etapie budowania gniazda, jakimś cudem w Twoim koszyku pojawiają się książki kulinarne, ewentualnie wnętrzarskie. Sama pamiętam „Sto przekąsek na przyjęcie teściowej” oraz zasady ustawiania mebli, czyli feng shui – byle nie nogami do drzwi.

Wiesz już, o co mi chodzi? O dobieranie literatury do potrzeb nie tylko materialnych, lecz także duchowych, psychicznych, emocjonalnych, rozwojowych.

To takie proste w codziennym życiu…! Przed wyjazdem za granicę kupujesz rozmówki, przewodniki i masz cały arsenał pomocy. Kiedy czujesz się ze sobą źle, kiedy nie akceptujesz siebie albo kiedy stajesz się ofiarą tych, którzy Ciebie nie akceptują, masz do dyspozycji serie poradników, które pomogą stanąć na nogi.

Mimo to żadna książka ani żaden autor nie zastąpią wizyty u specjalisty, który dysponuje wieloma narzędziami psychologicznymi. Czy terapeuta może mieć listę wspierających pozycji beletrystycznych? Nie tylko poradników? Oczywiście. Beletrystyka również pełni funkcje terapeutyczne i wielu ludziom pomogła uwierzyć w siebie, zacząć żyć i działać.

Beletrystyka terapeutyczna – za pomocą treści, akcji, opisów bohaterów oraz często ich przemiany – daje nadzieję, siłę oraz narzędzia do pracy ze sobą. Wyselekcjonowane materiały czytelnicze, czyli treści dobrane do problemu, wspierają nasz system nerwowy oraz wpływają na sposób, w jaki odbieramy świat i ludzi, z którymi żyjemy.

Pokaż mi, co czytasz, a powiem, jakim człowiekiem jesteś… Jako biblioterapeutka oraz pisarka powieści terapeutycznych dla kobiet powiem: pokaż mi książkę, którą czytasz, a powiem, czy rozwiąże twój problem.

Warto wybierać niewielkie księgarnie, w których księgarze znają treści sprzedawanych pozycji, albo korzystać z bibliotek, które zatrudniają wykwalifikowaną kadrę i dysponują katalogami książkowymi. Bo w dobie internetu łatwo zamawiać książki pod wpływem impulsu, ładnego zdjęcia na Instagramie czy kolejnej listy „obowiązkowych pozycji” znanego blogera.

Dlatego nie dziw się, kiedy u przyjaciółki zobaczysz gorące romanse na jesienno-zimowe dni, powieści o matce i córce czy poradniki o tym, jak podbić Amerykę lub ogarnąć chaos w szafie.

Zawsze sięgaj po to, czego w danym momencie potrzebujesz, a literatura spełni te oczekiwania. Jedyne, czego potrzebujesz, to odpowiedzi na pytanie: „Jaki masz problem?”.

O AUTORCE

Barbara Grzymkowska-Blok 

Szalona, wesoła i energiczna mama czwórki. Z wykształcenia polonistka, która świat ubiera w słowa, a z zawodu florystka, która upiększa każdą życiową przestrzeń. Po wielu życiowych zawirowaniach postanowiła wspierać kobiety i podczas warsztatów pomagać im rozkwitać po kryzysie. Autorka powieści „Osobista Wojna” oraz „Malowane Życie” – książek o kobietach i dla kobiet o stracie i relacjach rodzinnych. Jest pasjonatką Pięknego Życia, z którego zrobiła własną filozofię. Mieszka we Wrocławiu, cudownym mieście spotkań, ale uwielbia podróże małe i duże. 

A jej książki znajdziesz tutaj  https://www.barbaragrzymkowska-blok.pl/sklep/

1+

Udostępnij:

Polecane artykuły

Send Us A Message