Polscy mężczyźni coraz chętniej mówią otwarcie o emocjach, są świadomi swoich potrzeb i dostrzegają rozpad – często szkodliwych – stereotypów na temat męskości. Wciąż jednak odczuwają presję związaną ze społecznymi oczekiwaniami. Dzień Chłopaka to idealna okazja, aby ich docenić i okazać im miłość czy sympatię. Ale jak? Empik spytał mężczyzn, co myślą na temat święta i jak chcieliby je celebrować.
Według raportu „Zrozumieć męskość. Rzeczywistość polskiego mężczyzny”1, mężczyźni stają się wrażliwsi i coraz bardziej dostrzegają wagę emocji. Jednocześnie wciąż odczuwają sporą presję, aby odpowiednio „odegrać swoją rolę” – ponad połowa nadal uważa na przykład, że na mężczyźnie spoczywa większa odpowiedzialność za utrzymanie rodziny.
Dzień Chłopaka to okazja, aby docenić naszych partnerów, ojców, braci, przyjaciół i kolegów oraz jasno wyrazić, że są dla nas ważni. Szczególnie, że jak wynika z najnowszego badania Empiku2, bardzo by ich to ucieszyło.
Dzień Chłopaka oczami mężczyzn
Blisko 70% mężczyzn przyznało w badaniu, że obchodzi Dzień Chłopaka, ale co ciekawe więcej – bo aż 80% – chciałoby otrzymać z tej okazji prezent. Tylko co dziesiąty ankietowany stwierdził, że to okazja raczej dla młodszego pokolenia. Najczęściej mężczyźni chcą świętować 30 września na luzie, bez nadęcia czy przesadnej podniosłości (31% wskazań). Uważają też, że to dobra okazja do tego, aby ich po prostu docenić (blisko 30%).
Okazało się, że najczęściej upominki z okazji Dnia Chłopaka wręczają żony czy partnerki (54%). Jednak co trzeci ankietowany został obdarowany przez mamę lub teściową, a co piąty – w szkole, na studiach czy w pracy. Wynika z tego, że jest to dość uniwersalne święto, nieograniczające się do relacji romantycznych.
Prezenty na Dzień Chłopaka
A co konkretnie mężczyźni chcieliby dostać? Często odpowiadali, że… liczy się sam gest, dlatego ucieszyłby ich każdy prezent (33%). Co trzeci wskazał książkę jako świetny upominek (33%), 1/4 mężczyzn ucieszy jakiś gadżet czy sprzęt elektroniczny (25%) oraz akcesoria związane bezpośrednio z ich hobby (24%). Idealnym prezentem będzie zatem coś, co powie „znam cię i wiem, co lubisz i co cię interesuje”.
Mnóstwo pomysłów na Dzień Chłopaka uporządkowanych według kategorii podsuwa Empik.com na okolicznościowej podstronie. Warto zainspirować się chociażby trendem kidult, którego przejawem jest m.in. rosnąca popularność LEGO wśród dorosłych.
Fana motoryzacji ucieszy na przykład zestaw z kultowym samochodem, a miłośnika Star Wars czy Marvela – klocki z postaciami i pojazdami z uniwersum.
Choć znaczenie mają sama inicjatywa i dobre chęci, respondenci wskazali również, jakie upominki lepiej odpuścić. Przede wszystkim kwiaty (45%) – to wciąż doskonała opcja na Dzień Kobiet, ale mężczyźni jak na razie nie są do niej szczególnie przekonani. Co piąty ankietowany wskazał, że na Dzień Chłopaka nietrafiony może być także: sprzęt domowy czy kuchenny oraz słodycze.
Jak spędzić Dzień Chłopaka?
Oprócz prezentów warto pamiętać w Dniu Chłopaka o miłych słowach – na przykład w formie życzeń. A otrzymuje je blisko 60% mężczyzn. Według najnowszych badań są oni coraz bardziej otwarci na rozmowy o emocjach – szczególnie tych pozytywnych. Aż 2/3 z nich chciałoby mieć kogoś, z kim może porozmawiać o uczuciach. Zatem wyrazy uznania, wdzięczności czy podziwu na pewno zostaną docenione.
Dzień Chłopaka to także pretekst, żeby wyrwać się z codziennej rutyny i znaleźć chwilę na relaks. W badaniu Empiku co trzeci respondent zaznaczył, że sam zrobi coś miłego dla siebie. Najczęściej to właśnie zarezerwowanie sobie czasu na przyjemności, np. na seans filmowy czy spokojny wieczór z książką. Równie popularne są prezenty „od siebie dla siebie”. Dla ¼ badanych to okazja, żeby docenić również bliskich mężczyzn, np. syna, brata czy tatę. A co piąty spotyka się tego dnia ze znajomymi lub idzie na randkę.
Kiedy obchodzony jest Dzień Chłopaka?
Dzień Kobiet to święto z długą tradycją w Polsce, obchodzone do dziś na bardzo szeroką skalę. Co jednak z mężczyznami? Odpowiedź nie jest wcale prosta. Dzień Mężczyzn przypadający na 10 marca zdecydowanie nie cieszy się tak dużą popularnością, jak Dzień Kobiet. Pozostaje raczej niszowym wydarzeniem, obchodzonym głównie przez osoby, które chcą wyrównać w marcu „równowagę” w świętowaniu. Jednak od lat 90. rośnie w Polsce popularność innej daty – 30 września, czyli Dnia Chłopaka. Choć pierwotnie była to okazja przede wszystkim dla dziewcząt, aby obdarować szkolnych kolegów, kolejne już pokolenia uznają i celebrują to święto. Tym samym objęło ono również dorosłych mężczyzn.
1 Raport przygotowany na zlecenie Gedeon Richter Polska, lipiec 2024
2 Badanie wśród klientów Empiku, przeprowadzone w dniach 16-20 września metodą CAWI, N=2250 mężczyzn